بیت کوین نسبت بوسیله سوئیس، صاعقه بیشتری مصرف می کند

هفته ی گذشته یک ابزار آنلاین با معروفیت شاخص مصرف صاعقه بیت کوین کمبریج یا CBECI داخل دسترس عموم قرار گرفت که با کمال مطلوب برآورد مقیاس انرژی موردنیاز برای حفظ شبکه ی بیت کوین به صورت حین ای و نهایتا شمارش ی مدل طاس استفاده هفتگی این شبکه طراحی شده است. درون حال حاضر، محاسبات CBECI نشان می دهد که شبکه ی جهانی بیت کوین زیاد از ۷ گیگاوات برق استعمال می یواش. این استعمال انرژی خلال یک سال  به ۶۴ تراوات ساعت می رسد. این میزان کارمایه از کل کاربرد برق کشور سوئیس درون همین بازه ی زمانی (قطع با ۵۸ تراوات روزگار) بیشتر بوده است؛ بااین حال، هنوز به کاربرد انرژی سالیانه ی کلمبیا (۶۸ تراوات شایسته کردن) نمی رسد.

مصرف کارمایه سالیانه ی  شبکه ی بیت کوین از سرزمین سوئیس نیز پیش پژمان است

قضیه ی یادشده بدان معنی است که بیت کوین بی قراری اینک مسئول ۰.۲۵ درصد از مصرف انرژی برق کل جهان است. این انرژی معادل روشن نگه داشتن طولانی سماورهای برقی انگلستان بخاطر مدت ۱۱ سال است. از سوی دیگر، درون یک برآورد نوظهور و درون ذات حال خاطر برانگیز دیگر عنوان شده که نمونه بی مو تلفات برق تجهیزات الکترونیکی غیرفعال ولی آماده بوسیله کار در آمریکا هنوز از  چهار برابر استفاده شبکه ی بیت کوین بیشتر است. مایکل راچز، یکی از غصه بنیان گذاران CBECI خلال اظهارنظری گفته است:ما می خواهیم از این مقایسه ها بخاطر رسیدن به یک جمع بندی نصیب ببریم. بازدیدکنندگان از سایت می توانند خویشتن تصمیم بگیرند که آمار و ارقام ارائه شده به نظرشان مبصر است یا کوچک.مقاله های مرتبط:بیت کوین بوسیله تنهایی و در عرض 20 سال، خدشه اقلیمی رقم خواهد زدبیت کوین و تاریخچه ای که بوسیله مرام پا بر جا سیلیکون ولی نزدیک شد

کاملا واضح است که بیت کوین بوسیله کاربرد مقادیر فوقانی از کارمایه احتیاج دارد. استخراج کنندگان (خواه ماینرها) این انرژی را صرف محاسبات دائمی در سخت افزارهایی کامپیوتری می کنند تا شبکه را حفظ کنند و اعتبار نقل و انتقالات درون آن را تضمین کنند. با وجود این، اساسی است که بدانید این آمار و ارقام تنها براساس تخمین عرضه شده اند. مرکز تنخواه گذاری جایگزین کمبریج که خود کنار پروژه ی CBECI نظارت داشته است، دیدگاهی متعادل نمدار دارد. این مرکز می گوید:به سختی می استعداد یک برآورد تامین در مورد میزان کاربرد صاعقه بیت کوین ارائه کرد. این برآوردها بیشتر به یک تصویر دم ای از شرایط بازار شباهت دارد و  اغلب اوقات اعداد حاصل از یک مدل به کلی با نتایج نتیجه از مدل های پیشین متفاوت است.

CBECI نیز این عدم قطعیت را درقالب تمجید یک کران ی فوقانی و پایینی درون برآوردهای خود گنجانده است. کران ی پایینی این محاسبات، عددی حدود ۲۲ تراوات ساعت را علامت می دهد؛ درحالی که کران ی فوقانی کمی کمینه از ۱۵۰ تراوات ساعت است (توجه کنید که این آمار و ارقام امکان پذیر است از زمان انتشار پیغام حاضر کمی دگرگونی پیدا کرده باشند).

با توجه به فاصله ی این کرانه ها، باید گفت با یک گستره ی واقعا گشاد مواجه هستیم. این خود دلیلی است که چرا نباید مداقه واقعی این برآوردها را چندان جدی بگیریم. به عنوان مثال، یک برآورد دیگر از لفظ Digiconomist، حکایت از استعمال ۷۰ تراوات ساعتی شبکه ی بیت کوین تو هر سال دارد. این عدد، حدود ۶ تراوات روزگار بزرگتر از برآورد CBECI دانشگاه کمبریج است (CBECI در این لینک، بوسیله سازوکار و رویه محاسبات مربوط به این برآوردها اشاره کرده است که درصورت علاقه می توانید مطالعه کنید).

صرف نظر از اینکه اعداد و ارقام واقعی چقدر باشند، باید اذعان کرد که استعمال انرژی شبکه ی بیت کوین چشمگیر است. نکته ی خیال برانگیزتر اینکه رشد مصرف انرژی این شبکه شتاب درخورتوجهی تیمار داشته؛ به نحو ای که گاهی اوقات حتی در بازه ی زمانی ۶ ماهه و ناچیز نیز صاعقه مصرفی شبکه توانسته تا میزان دو برابر نمو درنگ. این نمو کاربرد در کارمایه قطعا با آثار زیست محیطی واضحی همراه خواهد بود. با این حال، باتوجه به نامشخص وجود داشتن جنس منابع تأمین انرژی شبکه ی بیت کوین، برآورد نکته سنج میزان کربن منتشر شده و درنتیجه ظرفیت آثار زیست محیطی ناشی از این شبکه بسیار بغرنج خواهد حیات.

متوسط مصرف انرژی این شبکه ی ارز دیجیتال در ازای هر تراکنش نیز مقادیر بالایی را بوسیله خود اختصاص داده است. الکی دِوریس، یکی از کارشناسان شریک کارپرداز سرمایه گذاری PwC می گوید در حال حاضر، تعداد تراکنش های این شبکه به کمینه از ۱۰۰ میلیون واحد درون هر سال می رسد. این میزان در مقایسه با حجم ۵۰۰ میلیارد واحدی کل تراکنش های مالی شبکه ی مالی سنتی واقعا کم است. دوریس برآورد می یواش که میزان کاربرد انرژی بیت کوین داخل ازای هر تراکنش بوسیله تنهایی بیشتر از مجموع کاربرد شبکه ی جهانی بانک ها است.بیشتر بخوانید:استفاده از کامپیوتر قدیمی پروژه آپولو برای استخراج بیت کوینتعداد مایه های خودپرداز رمزارزها در سراسر جهان از پنج هزار دستگاه گذشتقیمت بیت کوین برای بدوی بار در سال جاری از ۱۰ هزار دلار عبور کردآلودگی کربنی بیت کوین داخل حد شهرهایی قرین لاس وگاس و هامبورگ استآیا پاول لرو، همان ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین است؟

چینی ها چگونه با کاربرد از فناوری زباله های خویشتن را دسته بندی می کنند؟

نحوه ی مبارزه چینی ها با زباله ها بسیار هوشمندانه است. به کدهای QR بیندیشید که روی کیسه های زباله بود دارند و به شهرداری اجازه می دهند مبدأ نکته سنج زباله را شناسایی کنند. در مطلع ژوئیه، پرجمعیت ترین قصبه جهان، شانگهای، دستور کار ای اجباری بخاطر گروه بندی خاشاک را آغاز کرد. طبق قوانین متاخر در چین، خانواده ها و همکاری ها یابد زباله هایشان را در چهار دسته دسته بندی کنند و درون زمان مشخص درون مکان های خصوصی قرار دهند.مقاله های مرتبط:آگاهی از محصولات بازیافتی، تمایل برای انجام بازیافت را تکثیر می دهدربات مخصوص بازیافت روسایکل می تواند کاغذ، پلاستیک و بلور را تفکیک نرم

سرپیچی از این قانون بوسیله جریمه منجر می شود و مسکن ها و کارخانه هایی که از این قانون پیروی نکنند، از اعتبارشان کاسته خواهد شد.این سر پر اب گیرانه به موضوع مباحثه بیش از ۲۴ میلیون ساکن این ده تبدیل شده حیات که از نبود انعطاف داخل پروگرام و گیج کننده وجود داشتن گروه بندی خاشاک ها شکایت می کردند؛ اما خوشبختانه استارتاپ های فناوری چینی تو این زمینه به کمک دولت آمده اند. برای مثال، بزرگ ترین شرکت های اینترنتی چین ویژگی های جدیدی برای ضربان وجو حاضر کرده اند که مردم را تو امتیاز خاشاک های «مرطوب»، «خشک»، «سمّی» و «بازیافت شدنی» مدد می کند. این مسئله بسیار مهم است؛ چراکه حتی آگاه ترین شخص در زمینه محیط زیست همچنین نمی تواند قسمت قسمت کردن بندی همه زباله ها را نمره دهد؛ مثلا برای اینکه فرد تشخیص دهد کدام سطل خاکروبه بوسیله کاغذ روزنامه ای تعلق دارد که برای برداشتن مدفوع سگ از آن استفاده شده است، می تواند در پاره کوچکی که داخل نرم افزارهایی همچون WeChat یا Baidu یا Alipayبرای این منظور تعبیه شده است، کلمه کلیدی مدنظر خود را ضربان وجو نرم. سپس، شرکت فناوری مرتبط جواب درست و چرایی آن را درون اختیار کاربر صبر می دهد.

کارگران ایستگاه مدیریت زباله در شانگهای در حال اسکن کدهای QR کیسه های زباله هستند تا منشأشان را بررسی کنند.

اپلیکیشن Alipay که مربوط به صیقل الکترونیکی شرکت علی بابا است، توقع می کند بخش دسته بندی زباله تو این اپلیکیشن، فقط داخل مدت سه روز، یک میلیون کاربر جدید اضافه کرده است. نسخه ی Lite این اپلیکیشن عاری نیاز به دانلود، در لذت پول الکترونیک چین با یک میلیارد کاربر استراحت دارد و تاکنون چهارهزار نوع خاشاک را فهرست کرده است. مرکز داده ی این اپلیکیشن هنوز در حال گسترش است و بوسیله زودی قابلیت تشخیص تصویر بوسیله آن اضافه خواهد شد تا کاربر بتواند با گرفتن عکس از زباله، به صبر از دسته بندی آن مطلع شود. بوسیله علاوه، اسپیکر هوشمند علی بابا، تیمال جینی (Tmall Genie)، می تواند بوسیله سؤالاتی از این قبیل پاسخ دهد (به چینی): «دستمال تر چه سنخ زباله ای است؟» و… .

استارتاپ های چینی برای افرادی که درون تفحص به برنامه جمع آوری زباله تنبل خواه وقت کافی نداشته باشند، سرویس جمع آوری خاکروبه از درِ منزل را نمایش می دهند. توسعه دهنده ی ثالثی که داخل ساخت مینی اپ (اپلیکیشنی کوچک در قلب اپلیکیشنی بزرگ زیرفون) بازیافت برای Alipay نقش داشت، اکنون مشغول جمع آوری خاشاک از حدود هشت هزار باشگاه آپارتمانی در ۱۱ شهر است. تاکنون دومیلیون نفر مواد بازیافت شدنی خود را از عادت این پلتفرم فروخته اند. اخیرا Ele.me، سرو تحویل غذای علی بابا، گزینه ی جمع آوری سطل زباله را همچنین بوسیله خدمات خود افزوده و آن را بالاتر از خدماتی همچون «عذرخواهی از همسر» و خارج بردن سگ های شوهردار» صبر داده است.

یکی از گزارشگران کسب وکار بوسیله شهرت کریستال هو داخل توییت خود نوشت:پلتفرم تحویل غذا و خدمات محلی علی پدر سرویسی با عنوان «خاکروبه را دور بنداز» با نفقه ی دو دلار معرفی کرده است. نیز تحویل دهنده ی غذا می تواند به نیابت از افراد، از همسرشان عذرخواهی کند.

انبازی های فناوری در بر معاون به خانواده ها، داخل حال توسعه ی نرم افزاری هستند تا زندگی مدیران ساختمان را راحت تر کنند. براساس گزارش تلویزیون دولتی شین هوآ چین، فداکار از مجتمع های مسکونی در شانگهای برای تشخیص منشأ خاشاک کاربرد از کدهای QR را شروع کرده اند. در این روند، از خانواده ها التماس می شود کد QR منحصربه ویژگی روی کیسه های خاکروبه خود بچسبانند تا وقتی خاشاک ها به رله مدیریت خاکروبه رسیدند، دسته بندی و معارفه منبعشان با اسکن کدهای QR مرتبط ایفا شود.

با این شیوه، شهرداری ها دقیقا می دانند خانواده ها چه خاکروبه هایی تولید کرده اند و طبق گفته ی شبکه ی تلویزیونی شین هوآ چین، هر خانواده ای که زباله هایش را به درستی دسته بندی کند، روزانه ۰.۱ یوان یا یه عبارتی ۱.۴۵ مراسم جایزه دریافت می کند.

بیشتر بخوانید:سوم نوزاد مصالحه ژنتیکی شده احتمالا بوسیله دنیا آمده استبلاتکلیفی همکاری های آمریکایی با جدیدترین تصمیم ترامپ در برابر هواویساخت قطار اب باز در چین، سریع العمل برنده از هواپیما۲۱۹ سال حبس؛ مجازات قاچاق تراشه های ارتش آمریکا به چینمایکروسافت، اچ پی و گوگل برای خروج از چین بوسیله اپل ملحق می شوند

خاکروبه های الکترونیکی؛ مشکلی بین المللی که هر روز ارشد نمدار می شود

چین در جدیدترین محاکمه گذاری های خود، از ماه سپتامبر گذشته دخول ۲۴ سنخ زباله ی جامد را بوسیله ناحیه ممنوع کرد. تصمیم گیری چینی ها کشورهایی همچون ایالات متحده، بریتانیا، استرالیا و ژاپن را با مشکلی بزرگ روبه رو کرد. تا سال گذشته ی میلادی، چین به عنوان پذیرنده ی ۷۰ درصد از زباله های الکترونیکی جهان شناخته می شد. این خاشاک ها مواردی همچون کامپیوتر، گوشی موبایل، پرینتر، تلویزیون، مایکروویو و بسیاری قطعات و برگ الکترونیکی دیگر را دربرگیرنده می شدند.مقاله های مرتبط:پنل های خورشیدی امروز، خاکروبه های الکترونیکی فرداچرا عملکرد دانشمندان در بازیافت زباله و تلفات درمانده است؟

صادرات زباله بخاطر چین تجارتی بود که طرفین از آن راضی بودند. کشورهای پیشرفته با اشکال اندک خاشاک های خود را تخلیه و چینی ها اندوه مواد نخستین برای تولیدات بازیافتی خویشتن را اخذ می کردند. این ملک آسیایی از سال گذشته و با گشادگی نگرانی ها درباره ی محیط زیست، واردات بسیاری از خاشاک های الکترونیکی را ممنوع کرد. با مقبول قانون جدید، کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی بسیار از همه ناراحت شدند. البته، آن ها مطلع صادرات خود را به جنوب شرقی آسیا ایفا دادند؛ اما ویتنام و تایلند هم به عنوان بزرگ ترین واردکنندگان زباله، پس از مدتی فعالیت خود را محدود کردند.

درون سال ۲۰۱۶، انباشتگی جهان ۴۹ میلیون پیکر زباله ی الکترونیکی تولید کرد؛ یعنی طبق با ۴,۵۰۰ عدد برج ایفل. پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۱، این نرخ به ۶۰ میلیون تن برسد.دلیل افزایش تولید زباله ی الکترونیکی

اگر نگاهی به اطراف خود بیندازید، قطعا دلیل افزایش زباله های الکترونیکی را به صبر متوجه می شوید. فناوری روز بوسیله روز خاصیت خود را به عمر ما افزایش می دهد. نصف هادی ها و انواع حسگرها امروزه به محصولاتی تکثیر می شوند که هیچ گاه تصور نقشه کشی این چنینی را برای آن ها نداشتیم. نمایشگرهای پوشیدنی، برگ بناء ی هوشمند، تلویزیون هایی با قابلیت پخش برنامه های اینترنتی و بسیاری محصولات دیگر، امروزه بیش از همیشه دربرگیرنده تجهیزات الکترونیکی هستند.

تو دورانی که توسعه ی فناوری با سرعت بسیار زیاد رخ می دهد، زندگی دستگاه ها هم کوتاه تر می شود. به عنوان مثال، بسیاری از دستگاه ها بوسیله محض خراب شدن باتری دور انداخته و با دستگاه های جدید جایگزین می شوند. همدستی ها نیز به رخساره عمدی استفاده از محصولات قدیمی را به جانب منسوخ شدن پیش می برند. آن ها طراحی یا یواش افزار محصولات جدید را با نیکوترین امکانات به روز می کنند و پشتیبانی محصولات قدیمی را نیز بوسیله مرور کاهش می دهند.

امروزه در بسیاری از نقاط جهان، فروش محصولات متاخر آسان زیرفون و کم قیمت نم از مرمت دستگاه های قدیمی خواهد بود؛ هرچند در فدایی مناطق دیگر، تعمیر و سودا هر دو بخاطر کاربران مشکل شده اند. به هرحال، فروش متین مشارکت های فناوری با قدرت دنباله دارد.امروزه محصولات الکترونیکی بخش جدانشدنی زندگی ما هستند

قیمت میانگین کالاهای دیجیتال به صورت میانگین کاهش می یابد؛ روندی که جهت افزایش امید طبقه ی متوسط و پایین برخی جوامع بوسیله بیع محصولات الکترونیکی شد. بوسیله اقرار ساده تر، جوامع بیش از همیشه بوسیله سمت دیجیتالی شدن پیش می روند. آمارهای جهانی نشان می دهد نیمی از خانه ها امروز به اتصال اینترنت مجهز هستند و ۷.۷ میلیارد نفر نیز گوشی تلفن همراه دارند.خاشاک ی الکترونیکی چیست؟

دستگاه های الکترونیکی ترکیبی از مواد را دربرگیرنده می شوند که از طلا و نقره و مس تا پلاتینیوم، پالادیوم، لیتیوم، کبالت و دیگر مواد باارزش در آن ها دیده می شوند. آژانس نگاهداری هوا زیست آمریکا آمار جالبی از زباله های الکترونیکی ارائه می کند. برابر آمار اخبار شده، یک تن مدار الکترونیکی ۴۰ تا ۸۰۰ برابر طلا و ۳۰ تا ۴۰ موافق مس نسبت به یک عضو عقل معدن در آمریکا دارد. با توجه به چنین آمارهایی، ارج بازیافت خاشاک های الکترونیکی نیز روشن تر می شود.

دستگاه های الکترونیکی علاوه به خشکی امدن مواد مذکور، فلزات سمّی سنگین همچون سرب، جیوه، کادمیم و برلیم، پلاستیک آلاینده ی PVC و مواد کیمیایی خطرناک بی آرامی درون بر دارند که برای سلامتی آدم و محیط زیست بسیار خطرناک هستند.

در سال ۲۰۱۶، ارزش مواد موجود تو خاکروبه های الکترونیکی کل دنیا تقریبا ۶۴.۶ میلیارد دلار تخمین زده شد. البته، عزب ۲۰ درصد از مواد بوسیله نوعی بازیافت شدند که بازیافت مواد باارزش موجود داخل زباله ها را ممکن کرد. درواقع، حجم عمده ای از مواد تو مناطق تدفین خاکروبه جمع آوری می شوند که امکان واکنش مواد کیمیایی و آلوده کردن آب های زیرزمینی را اضافه می دهند.

با افزایش خرید تجهیزات الکترونیکی، تولیدکنندگان نیز با کمبود مواد اولیه برای تولید محصولات روبه رو می شوند؛ درنتیجه، بازیافت مواد و استخراج آن ها از محصولات کهنه و کارکرده صرفه های اقتصادی و زیست محیطی فراوان دارد. این طور روندی به نام معدن کاوی شهری (Urban Mining) شناخته می شود. تحقیقات جدید چینی ها نشان می دهد معدن کاوی مس و طلا و آلومینیم از سنگ آهن هزینه اش ۱۳ موافق بیشتر از بازیافت آن ها ازطریق معدن کاوی شهری خاکروبه های الکترونیکی است.هنر بازیافت زباله های الکترونیکی

بازیافت زباله های الکترونیکی اندوه به صورت رسمی و هم غیررسمی اجرا می شود. بازیافت رسمی شامل دمونتاژکردن قطعات و جداسازی و بعد گروه بندی مواد تشکیل دهنده و درنهایت، تمیزکردن آن ها می شود. پس از تمیزکردن قطعات، آن ها را با استعمال از تجهیزات مکانیکی خُرد می کنند تا درون جنین ی بعدی، دسته بندی حرفه ای با تجهیزات پیشرفته ارتکاب شود.

داخل این مراحل، شرکت ها باید قوانین سلامتی و مقررات مثل را به کار گیرند و ابزارهایی برای کاهش اثرهای سمّی مواد در کارخانه نصب کنند. چنین روندهایی بازیافت رسمی و اصولی را دشوار می کند؛ درنتیجه، بسیاری از کشورها و شریک ها به صورت غیرقانونی خاکروبه های خود را بوسیله کشورهای درحال ترقی صادر می کنند تا بازیافت مناسب پر حرارت در آنجا ادا شود.حجم بنیادی ای از بازیافت زباله های الکترونیکی به صورت غیررسمی اجرا می شود

ایالات متحده، دومین تولیدکننده ی خاشاک های الکترونیکی پس از چین، داخل سال ۲۰۱۰ حدود ۱۰ میلیون پیکر زباله ی الکترونیکی تولید کرد. در آن سال، تنها ۲۹ درصد از زباله های تولیدشده بازیافت شدند و سایر همچنین عموما سرنوشتی به سوا دفن شدن و سوزاندن و انبارشدن نداشتند.

در این میان، آمارهای سازمان مستقل و نظارتی Basel Action Network تقاضا می کند ۴۰ درصد از زباله های الکترونیکی آمریکا در خارج از مرزهای این ناحیه و به قیافه صادرات بازیافت شد. حجم عمده ای از صادرات مذکور نیز به کشورهای درحال توسعه انجام شد که عموما تو آسیا هستند و از متد های غیررسمی و غیرقانونی بخاطر بازیافت استفاده می کنند.

در محیط های بازیافت غیرقانونی و غیررسمی، مردان و زنان و کودکان مشغول فرمان هستند که مواد ارزشمند را با سوزاندن و ذوب کردن مواد بی بها استخراج می کنند. در فرایندهای آن ها، از جیوه و اسید بخاطر بازیافت طلا استفاده می شود و بسیاری از برگ نیز با مشت دمونتاژ می شوند تا قطعات ارزشمند از آن ها استخراج شود.

کارگران مراکز بازیافت غیرقانونی عموما تجهیزات حفاظتی ندارند و از محموله مواد خطرناک نیز آگاه نیستند. تحقیقات نشان می دهد نفس کشیدن مواد شیمیایی خطرناک و تماس مستقیم با مواد الکترونیکی سمّی حتی در مراکز رسمی و عرفی همچنین مشکلات متعددی بوسیله همراه دارد. سقط جنین، اجل نوزادان، وضع حمل زودهنگام، تولد نوزادان نارس، جهش های ژنتیکی، مشکلات مادرزادی، عملکرد نامنظم غده ی تیروئید، افزایش سرب در خون، کاهش عملکرد شُش ها و اختلالات تندخو رفتاری از پیامدهای قرارگیری در معرض چنین موادی هستند. بوسیله علاوه، مواد سمّی خاکروبه های الکترونیکی فضا و قبر و آب زیرزمینی را نیز آلوده می کنند.

مرکز بازیافت رسمی زباله تو رواندا

با وجود تمامی خطرهایی که بوسیله آن ها اشاره کردیم، افراد متعددی تو کشورهای درحال ترقی به کار در مراکز بازیافت غیرقانونی مشغول هستند. آن ها درآمد کمینه خود را از همین فرایندها همچون دمونتاژکردن محصولات الکترونیکی، بازیابی آن ها، مرمت و خرید قطعات دست دوم تصرف می کنند. منطقه ی گوییو تو چین امروزه به عنوان پایتخت یا مرکز زباله های الکترونیکی جهان شناخته می شود؛ به گونه ای که ۷۵ درصد از خانوارهای این منطقه در بازیافت زباله های الکترونیکی مبتلا بوسیله فعالیت هستند. بازیافت های غیررسمی و غیرقانونی در هند، نیجریه، غنا و فیلیپین همچنین تو سطوح وسیع انجام می شود.

بازیافت غیرقانونی علاوه پیاده شدن مشکلات سلامتی، بوسیله تهدیدهای امنیتی همچنین منجر می شود. بازیافت های رسمی شریک ها را ملزم به پاک سازی اطلاعاتی دستگاه ها می کنند؛ درحالی که در مراکز غیررسمی چنین رویکردی ایفا نمی شود.بازیافت غیررسمی سربزرگی افشای معلومات رادیکال را بی آرامی تو پی دارد

مجرمان سایبری در میان خاشاک های الکترونیکی به عقب داده های باارزش و خصوصی همچون اطلاعات کارت های اعتباری هستند. بوسیله نشانی مقیاس ای از معلومات ارزشمند، می قابلیت بوسیله زباله های الکترونیکی در منطقه ی آگلوبلوشی در گشاده دستی اشاره کرد که جزئیاتی از قراردادهای دولتی ایالات متحده از جمله قراردادهای آژانس اطلاعاتی وزارت دفاع و موسسه امنیت حمل ونقل و حمایت میهن ایالات متحده ی آمریکا کشف شد.

کشورهای ثروتمند بوسیله رخ میانگین سالانه ۲۳ درصد از زباله های الکترونیکی خویشتن را بوسیله کشورهای درحال توسعه ارسال می کنند. سندیکا ی اروپا و ۱۸۶ کشور دیگر کنوانسیونی به نام بازل را تصویب کردند که داخل آن، کشورهای ترقی یافته باید صادرات خاکروبه های خطرناک خویشتن به کشورهای درحال توسعه را به حداقل برسانند. با وجوداین، هنوز بسیاری از کشورهای توسعه یافته به قوانین مصوب پایبند نیستند و ایالات متحده ی آمریکا، تنها کشور ترقی یافته ای محسوب می شود که کنواسیون بازل را پسند نکرد. آن ها هم اکنون قراردادهای متعددی اجرا می کنند که صادرات زباله های خطرناک بوسیله کشورهای درحال توسعه را در ظرفیت فراوانی ممکن می درنگ.

بازیافت خاکروبه الکترونیکی در گوییولزوم راهکارهای چندگانه

همان طورکه گفته شد، آمریکا پس از چروک دومین تولیدکننده ی خاشاک های الکترونیکی محسوب می شود. آن ها درحال حاضر هیچگاه قانونی برای مدیریت بازیافت زباله های الکترونیکی یا ممنوعیت صادرات به کشورهای درحال توسعه ندارند. ۲۸ ایالت آمریکا و منطقه ی کلمبیا قوانین بازیافتی خاص خود را پسند کرده اند که داخل اجرا تفاوت هایی با هم دارد. برخی از قریه ها قراردادهای پیمانکاری برای جمع آوری خاکروبه ها اجرا و فداکار دیگر، شرکت ها را بوسیله بازیافت نسبت بوسیله نرخ فروش ملزم می کنند.

کشورهای ایالتی مانند آمریکا و قوانین متفرقه ی داخلی آن ها، مشکلی بنیادی خلق کردن می کنند. هیچ یک از ولایت ها به تنهایی سهم راسته چندانی ندارند تا شریک شدن ها را ملزم به تولید محصولات حامی زیست کنند. درمقابل، انجمن ی اروپا قرار دارد که قوانینی تام بخاطر ممنوعیت های گشاد محاسبه می درنگ. آن ها قانونی به اشتهار Hazardous Substances Directive پسند کرده اند که کل قاره را پوشش می دهد و مانند GDPR، اقتدار اجرای استانداردهای صنف ای بخاطر کچل محصولات فروخته شده در اروپا را دارد. درون قدری از این قانون، تولیدکنندگان به پرداخت نفقه بخاطر بازیافت خاکروبه های الکترونیکی مجبور می شوند. همین بخش ارزش بازیافت را در قاره ی سبز به ۳۵ درصد رساند که بسیار از ایالات متحده است.

فرایند اجراشده در قاره ی اروپا نشان می دهد قوانین جامع توانایی ایجاد تغییرات تو جریان ی زباله های الکترونیکی را دارند. اگر قوانین مشابه به رخ جهانی و به کمک دایره ملل متحد تصویب و ارتکاب شوند، کشورهای دیگر غصه ملزم به پاسداری آن ها خواهند شد و چه بسا صادرات زباله به کشورهای درحال ترقی کاهش چشمگیری فاش کند.

با توجه به مسئله شدید تولید زباله های الکترونیکی، نمی توان بازیافت را راهکاری تمام بخاطر حل جنگ دانست. فعالان محیط زیست و کارشناسان دنیای فناوری ایده ها و راهکارهای مختلف دیگری پیشنهاد می دهند که در ادامه به آن ها می پردازیم.۱. طراحی بهینه ی محصولات

تولیدکنندگان برای کاهش خاکروبه های الکترونیکی باید محصولات خود را امنیت نمدار و با عمر عملکردی و قابلیت مرمت و بازیافت بیشتر تولید کنند. بخاطر فرود امدن بوسیله این طور هدفی اول باید استفاده از مواد سمّی در محصولات کاهش پیدا کند. مهندسان شیمی درون دانشگاه استنفورد درون حال مدل سازی مدارهای الکترونیکی زیست تخریب پذیر هستند. مدارهای آن ها از موادی ساخته می شود که داخل اسید با pH بسیار ضعیف (۱۰۰ طبق فرسوده تیز از سرکه) حل می شوند. گروهی دیگر از محققان فرایندی برای خُردکردن زباله های الکترونیکی و تبدیل آن ها بوسیله مواد نانو طراحی کرده اند که ثمر بازپسین را به پودری کاربردی تو صنایع وافر تبدیل می کند. قسمت قسمت کردن Ronin8 تو کانادا نیز فرایندی توسعه داده اند که از کمترین مقدار آب و کارمایه برای بازیافت کاربرد می کند. داخل فرایند آن ها، فلزات و غیرفلزات با لرزش هایی با تناوب صوتی از تیمار جدا می شوند.

بازیافت خاشاک الکترونیکی درون آگلوبلوشی

امروزه، مسئله طراحی محصولاتی با قابلیت مصرف یا تولید دوباره در دستورکار باهم اتحاد کردن ها قرار ندارد. البته از سال ها پیش، باهم اتحاد کردن های متعددی برای ساخت دستگاه های ماژولار برنامه هایی اجرا کردند. آن ها دستگاه هایی داخل عادت داشتند که با جابه جایی برخی قطعات به روز می شوند و حاجت بوسیله جایگزینی طاس مایه را از بین می برند.شاید گوشی های ماژولار نیاز به تعویض مداوم را تو کاربران از بین ببرند

گوگل و ال جی و موتورولا همه پروژه های گوشی های هوشمند ماژولار را در بخش تحقیق و توسعه تعاقب کردند. البته، محصولات بازپسین آن ها بها گرانی داشت و کاربران نیز شوق حداکثر امکانات را در میزان های بدوی داشتند. بوسیله هر حال، اکثر پروژه های ماژولار متوقف شدند. اگر کاربران به مرور درباره ی کار بزرگ های زباله های الکترونیکی آگاه شوند، شاید امید باهم اتحاد کردن ها به امتداد ی پروژه های آن چنانی و خواست بیع اندوه دوباره افزایش یابد.۲. ضایع تعمیر

حق تعمیر وسیله های الکترونیکی در بسیاری از کشورهای دنیا قانونی متشابه به کپی رایت دارد. داخل این کشورها، مشتریان اجازه ی تعمیر یا دستکاری داخل دستگاه های خود را ندارند. درواقع داخل صورت تعمیر دستگاه ها ازطریق افراد تأییدنشده، گارانتی یا خدمات آن باطل می شود.

قانون منع مرمت وسیله ها بسیاری از کاربران را از ساختن تغییرات در محصولات خود باز می دارد و اکثرا آن ها را به خرید دستگاه های متاخر سوق می دهد. این طور روندی باعث خلق خاشاک های الکترونیکی بیشتر می شود. به هر حال سازمان های متعدد همچون سرویس ifixit تلاش می کنند ضایع تعمیر را از کپی رایت جدا کنند تا مصرف از دستگاه های قدیمی هنوز بخاطر کاربران مقرون بوسیله نفع بماند.

پروژه Ara تلفن ماژولار گوگل۳. مسئولیت تولیدکننده

برخی قوانین تولیدکنندگان محصولات را به مسئولیت پذیری درباره ی مدیریت دستگاه ها پس از بی استعمال شده ملزم می کند. ایده ی اصلی، استفاده از مواد همان قطعات بخاطر تولید محصولات جدید است؛ مثلا در ولایت نیویورک آمریکا، این طور قانونی اجرا می شود که بازیافت رایگان و مناسب را بخاطر مصرف کنندگان اجرا می کند.

هنگ کنگ یکی از مناطق اصلی واردکننده ی زباله ی آمریکایی ها محسوب می شود که زباله ی فراوانی هم تولید می کند. آن ها به رخساره سالانه ۷۷ هزار تن زباله ی الکترونیکی تولید می کنند که ۸۰ درصد از آن بخاطر بازیافت بوسیله آسیای جنوب خاوری و آفریقا صادر می شود. مقام های هنگ کنگ به تازگی قانونی اجرا کرده اند که تولیدکنندگان را به ارائه ی خدمات جمع آوری و بازیافت و مدیریت قطعات الکترونیکی ملزم می کند.۴. بازیافت راحت تر

در مناطق گوناگون جهان، شرکت های نوپا یا فعالان ارشد دنیای فناوری پروگرام هایی بخاطر بازیافت بهتر محصولات الکترونیکی عمل می کنند. در آمریکا، شرکتی به نام EcoATM فعالیت می درنگ که کیوسک هایی برای دریافت زباله های الکترونیکی همچون گوشی های هوشمند و پخش کننده های موسیقی و محصولات مشابه داخل مناطق انواع نصب کرده است. آن ها اکنون ۲,۷۰۰ کیوسک در سرتاسر آمریکا دارند و برای توسعه در کشورهای دیگر بی قراری برنامه هایی اجرا خواهند کرد.

بایدو، مبصر ترین انبازی اینترنتی چین، برای اجرا وظایف اجتماعی خود در مرزوبوم ی زباله های الکترونیکی، دستور کار هایی کاربردی اجرا می نرم. آن ها اپلیکیشنی بوسیله نام Baidu Recycle دارند که با شریک دستور کار ی ترقی ی جهانی سازمان ملل فعالیت می کند. کاربران این اپلیکیشن قطعات و تجهیزات خویشتن را داخل فهرست خصوصی وارد می کنند و نیروی شرکت بایدو درون زمان هویدا بخاطر شهود آن مراجعه می بطی ء. البته، کاربر مشخصات ابعادی و تاریخ مدنظر و تصویری از محصول را باید در اپلیکیشن وارد نرم. درون مدت دو ماه فعالیت سرویس مذکور، متجاوز از ۱۱ هزار دستگاه بازیافت شد.

کیوسک بازیافت الکترونیکی EcoATM۵. بازیافت بهتر

فرایندهای بازیافت بسته به فناوری های استفاده شده بازدهی متفاوتی دارند. در کانادا، یکی از مراکز بازیافت زباله های الکترونیکی فرایند ذوب مس را با شدت و دمای بسیار متجاوز انجام می دهد. نیکولاس تملیس، از استادان دانشگاه کلمبیا درون مرزوبوم ی محیط زیست، مرکز کانادا را یکی از بهترین میزان های بازیافت زباله های الکترونیکی می داند.فرایندهای بازیافت باید بخاطر بازدهی بیشتر بهترین سازی شوند

فرایند ذوب دمای زیاد مس، مایع مذاب حاصل را به حلّالی برای فلزات دیگر همچون طلا و نقره تحول می کند. درون مرکز بازیافت کانادا که در روین-نوراندا کبک واقع است، مس با دمای متجاوز ذوب می شود و دیگر فلزات را نیز در خویشتن محلول می کند. میوه نهایی مس ناخالصی خواهد بود که تو وعده ی بعدی، به پالایشگاه مس منتقل می شود و در آنجا، فلزات گرانبها ارج از آن استخراج می شوند. چنین روندی فقط موجب بازیافت فلزات حل شونده تو مس می شود؛ اما به هر حال فرایندی کم ارزش و با بازدهی چشمگیر محسوب می شود.

مرکز نوراندا سالانه ۵۰ هزار هیکل زباله ی الکترونیکی بخاطر بازیافت دریافت می بطی ء. تملیس درباره ی این مرکز می گوید:معیار نوراندا شرکت کوچک جمع آوری زباله در آمریکا و شریک کوچک و مرکز بازیافت عظیمی در کانادا را شامل می شود. چنین مدلی را می توان در کشورهای دیگر هم اجرا کرد. کشورهایی متشابه چین و آمریکا که هم اکنون هم مراکز قوی ذوب مس دارند، توان اجرای مدل بازیافت این چنینی را خواهند داشت.

علاوه به خشکی امدن شهید مذکور، تلاش های دیگری هم برای گشایش بازیافت زباله های الکترونیکی انجام می شود. هند و چین بخاطر حفظ فرایندهای بازیافت غیررسمی که موجب درآمدزایی قوم های بسی می شوند، آن ها را بوسیله مرور با فرایندهای رسمی خیساندن می کنند تا خطرات سلامتی و زیست محیطی بوسیله حداقل برسد.

از برنامه هایی که برای بهبود بازیافت غیررسمی ارتکاب می شود، می توان بوسیله صیقلی هزینه به کارگران بازیافت رمز کرد که آن ها را تشویق بوسیله تحویل خاشاک بوسیله مراکز رسمی می کند. به عنوان مثال، می استعداد درآمد تقریبی هر کار کننده از دمونتاژ لامپا خلأ را در ازای تحویل این قطعه به مراکز رسمی بوسیله او پرداخت کرد.

۶. اقتصاد دَوَرانی

صرفه جویی دَوَرانی تلاش می کند همگی ی کالاها و مواد آن ها را تو تمامی مواقع یا حداکثر زمان ممکن با حفظ بیشترین ارزش در چرخه نگه دارد. بیشترین ارزش عبارت مهمی در ستایش قناعت دَوَرانی محسوب می شود که کرستن جانستون، استاد دانشگاه کلمبیا تعریف نیکوکاری از آن می کند. از دیدگاه او، بیشترین نرخ به معنای نردیک ترین ارزش به دشت اصلی است. به اظهار دیگر، استخراج حداکثری نرخ ملبس در مواد و نیروی انسانی صرف کردن شده برای تولید محصول، به گرفتن بیشترین ارزش منجر می شود. اروپایی ها بسیار تلاش کرده اند تا اقتصاد دَوَرانی را در طاس قاره نظری کنند.

جانستون با مثال گوشی های موبایل، مسیر امکان پذیر صنعت الکترونیک به سمت صرفه جویی دورانی را شرح می دهد:وقتی شما گوشی موبایل می خرید، تولیدکننده در همان مرحله خرج های تولید محصول را قبض می نرم. در انتها کار، شما یک گوشی دارید که تقریبا هیچ ارزشی ندارد و کاری هم نمی توانید با آن ادا دهید. مدل کنونی، مدلی ناقص است. معیار دیگری را تخیل کنید که تولیدکننده مالکیت محصول را در زمان استفاده ی مشتری اندوه در اختیار داشته باشد. در چنین مدلی، گوشی ارزان تر فروخته می شود و کاربر تیمار به پس اعطا کردن آن پس از عمر کارگر و دریافت نسخه ی به روزتر ملزم خواهد بود؛ درنتیجه، هزینه های تولید با بازگشت قطعات بوسیله همدستی تولیدکننده اعاده می شوند.

استاد دانشگاه کلمبیا اعتقاد دارد مدل او داخل آینده ای خیر چندان دور اجرایی می شود. او می گوید نسل کبیر کنونی دیگر ارج آن چنانی بخاطر مالکیت محصولات قائل نیست و بوسیله نوعی مسئولیت مالکیت را برعهده ی صنعتی می داند. درنهایت نباید از مسئولیت کاربران و مصرف کنندگان داخل کاهش خاکروبه های الکترونیکی بی خبر شد. ما نیز به نوبه ی خود باید در خرید و جایگزینی محصولات و پیدا کردن مراکز کم قیمت بخاطر بازیافت و رویکردهای مانند تلاش کنیم. سازمان بازیافت ایران نیز در سال های اخیر، به اهمیت زباله های الکترونیکی پی محبوس و علاوه بر تلاش های نسبی بخاطر ادب سازی بازیافت زباله ها، مراکز مخصوصی نیز برای دریافت آن ها مدیریت می بطی ء.بیشتر بخوانید:چینی ها چگونه با استفاده از فناوری زباله های خود را دسته بندی می کنند؟آگاهی از محصولات بازیافتی، تمایل بخاطر اجرا بازیافت را افزایش می دهددستیابی به پیشرفتی خیره کننده در تولید پلاستیک های بازیافت پذیر۱۴ راهکار برای استفاده بهینه از کامپیوترهای قدیمیچگونه هند به رهبر ضایعات کاغذ در جهان تبدیل شد

موجب اضافه دمای هوا در اروپا چیست؟

موج گرمای اروپا باعث شده است، طالع ها با اطلاع دادن هشدارهای سلامتی، از مردم بخواهند با اتکا به روش های مختلفی خود را خنک نگه دارند؛ دراین میان قلمرو فرانسه گرم ترین دمای محیط را به ثبت رسانده است. درواقع، موج گرما باعث ابراز سیل های صاعقه آسا، آتش سوزی جنگل ها، توقف پرواز هواپیماها، خمیدگی خطوط وضع آهن، تعطیلی مدارس و هشدار کیفیت فضا شده است. چندین نفر همچنین به برهان تکثیر دمای بی سابقه جان خود را از دست داده اند. 

روز جمعه دمای هوای فرانسه رکورد ۴۵٫۹ درجه ی سانتی گراد را زد، هرچند شرایط سایر کشورهای اروپایی هم دست اندکی از فرانسه نداشت. در آلمان مردم بطری ها را با آب داغ پر می کنند و در فریزر می گذارند تا با خود به کالا خواب ببرند. فرانسه نیز فواره های آب را به عارض موقت درون مناطق اشفته انتصاب کرده و همچنین به استخرهای اشتراکی برای فعالیت تا اواخر شب مجوز داده است.

موج گرما زمانی در بکلی اروپای شمالی رخ می دهد که فشار بالای هوا تو این منطقه، هوای گرم سیرت آفریقا، پرتغال و اسپانیا را به سمت خویشتن می کشد و باعث اضافه دما و لطافت می شود. درحال حاضر، این هوای زبر العاده گرم از سمت صحرای مبصر آفریقا آمده است.مقاله های مرتبطموج های مرگبار گرما درون آینده بیشتر می شوند۵ مورد از تأثیرات امواج قطعی گرماموج گرمای جدی تو اروپا؛ رکورد دمای هوا در فرانسه به ۴۵.۱ منصب رسید

تیموتی هیوسون، سرپرست تیم پیش بینی در مرکز اروپایی پیش بینی میان مدت گونه هوا (ECMWF) می گوید که آسمان بدون سحاب تو ماه ژوئن مدال می دهد که نور شدید خورشید، دمای فضا را بسیار بیشتر رفعت می سرما. علاوه براین، وضعیت خشکی خاک باعث می شود که تبخیر کمتری رخساره بگیرد؛ فرآیندی که درحالت عادی زمین را خنک می نرم.

موج گرما، پدیده ی شایعی است، اما طبق نظر کارشناسان هواشناسی، باافزایش دمای جهانی سخت گیری می شود و احتمال وقوع آن افزایش می یابد که یکی از تأثیرات تک انتظار تغییرات اقلیمی است.

موج گرما تو اروپا

گراهام مدج، ممیز آب وهوایی از موسسه هواشناسی بریتانیا، می گوید:بااینکه تغییرات آب و هوایی به قیافه طبیعی موافقت می افتند، ولی جهان حدوداً یک درجه گرم تر از سطوح پیش از نهضت صنعتی شده و درنتیجه، حدس وقوع وضعیت شیرهدار آب وهوایی افزایش یافته است. بوسیله همین دلیل زمان حال که دچار موج گرما می شویم، نه تنها شدت آن احتمالاً یک یا چند درجه افزایش می یابد، بلکه تعداد دفعات وقوع آن همچنین بیشتر خواهد شد.

بالاترین دمای ثبت شده درون اروپا، ۴۸ منصب ی سانتی گراد بود که در ژوئیه ی ۱۹۷۷ در شهر آتن ثبت شد؛ ولی به طور متوسط ۲۰ سال گرم اروپا از زمان ثبت رکوردها، درون طول همین ۲۲ سال اخیر اتفاق بی ریا است. طبق اعلام سازمان جهانی هواشناسی، سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸، گرم ترین سال های صدر این سیاهه بوده اند.علت این گرمایش، عامل انسانی است؟

سال گذشته دسته انحصار آب وهوای جهانی (World Weather Attribution) پژوهشی علمی درباره ی موج گرمای گسترده در اروپا ایفا داد و دریافت که دمای بالای این منطقه به احتمال زیاد دراثر همان فعالیت های انسانی است که به تشدید تغییرات اقلیمی عرشه زده است.

درصورت تداوم سیلان کنونی، موج گرما تو سراسر اروپا تا دهه ی ۲۰۴۰، هر یک سال درون میان اتفاق خواهد افتاد و این حدس بود دارد که دمای محیط تا سال ۲۱۰۰ به اندازه ی ۳ تا ۵ درجه ی سانتی گراد افزایش یابد.موج گرما دقیقاً چیست؟

شمایل ماهواره ای از دمای زیاد سطح زمین داخل اروپا  

به علت تغییر وضعیت آب وهوایی در نقاط مختلف دنیا، هیچگاه مدح پذیرفته شده ای در سطح جهان از موج گرمایی حیات ندارد؛ هرچند به طورکلی آن را پیرامون ای با گرمای غیرمعمول می دانند که دمای هوا معمولاً پنج درجه یا بیشتر از میانگین حداکثر روزانه اعلی می رود و این تصادم حداقل سه روز کشش می کشد.

هیوسون، مواردی نظیر دمای فضا در طول شب، رطوبت و سرعت ورم را از دیگر عوامل دخیل در موج گرما می داند. درواقع، تری و سرعت پایین دمل می تواند موج گرما را تشدید بطی ء و این تأثیرات به خصوص در شهرهای بزرگ می تواند شدیدتر باشد، چراکه فعالیت مردم ها، ظرفیت مسکن ها، بتن ها و جاده ها بیش بیشتر است. او می گوید:ازلحاظ زمان ماجرا درون سال و الگوی فضایی گرما، رویداد جاری درون اروپا کاملاً به موج گرمای این قاره داخل سال ۲۰۱۵ شباهت دارد.

مناطق اروپای مرکزی و جنوبی بیشتر از سایر نقاط تحت تأثیر موج گرما بوده اند، هرچند که در آلمان و سوئیس نیز رکورد دمای بالای فضا ثبت شده است.چرا موج گرما خطرناک است؟

دمای بالای فضا هر کسی را تحت تأثیر قرار می دهد، اما اندک آبی بدن، خستگی گرمایی و گرمازدگی می تواند پیامدهای مرگباری برای افراد مبتلا به بلای ناگهانی های قلبی، کلیوی و تنفسی و نیز افراد معمر و کودکان به قفا داشته باشد. هیوسون می گوید:موج گرما باعث می شود، توان بدن انسان برای تنظیم دمای خود و نگه داشتن آن در سطحی کم ارزش کاهش یابد و به همین برهان می تواند بخاطر مردم ها خطرناک باشد.

درصورتی که دمای هوا در طول شب به زیر ۲۵ درجه ی سانتی گراد نرسد، حدس دارد که مردم به خصوص افراد آسیب پذیر دچار شاق شوند. کارشناسان سلامتی توصیه می کنند، افرادی که دچار سردرد، سرگیجه، ازدست اعطا کردن اشتها، حالت تهوع، تعریق زیاد از حد، گرفتگی عضلات، نفس کشیدن زننده یا تشنگی اکید می شوند، باید به عقب راهی برای خنک کردن خود باشند.

چنانچه دمای بدن به بالای ۴۰ درجه ی سانتی گراد برسد، حدس گرمازدگی وجود دارد که در این حالت، فرد باید به سرعت پایین تر مراقبت های پزشکی راحتی گیرد. توقف تعریق و مشکلات تنفسی از مقصد های خطرناک گرمازدگی هستند که می تواند بوسیله لیس هوشیاری و مشکلات جدی بسان آسیب دائمی به اندام های خطیر یا تا اینکه مرگ بینجامد.

موافق نتایج پژوهشی علمی و پزشکی، پس از موج گرمایی سال ۲۰۰۳، تعداد مرگ ومیرها درمقایسه با سال گذشته ی آن حدود ۷۰ هزار نفر بیشتر شد. افزایش مرگ ومیر درون جدیدترین موج گرما همچنین ثبت شده است. دو نفر تو اسپانیا جان خود را از دست دادند که مشکوک بوسیله گرمازدگی بودند و در بریتانیا پس از غوطه شدن دختربچه ای ۱۲ ساله، نماینده بوسیله مردم درباره ی کار بزرگ ورود بوسیله دریاچه ها و رودها بخاطر خنک شدن هشدار داد.در کشورهای گرم تر چه اتفاقی می افتد؟

کشورهای دارای آب وهوای گرم تر نظیر استرالیا و کشورهای خصیصه آفریقا و خاورمیانه که دمای هوای آن ها در تابستان اغلب به ۵۰ درجه می رسد، احتمالاً همچنان با معضل آب وهوای شدید دست وپنجه نرم خواهند کرد. گراهام مدج می گوید:باوجودی که شاید زیرساخت های آن ها بتواند دمای هوای گرم مرطوب را بردباری کند، ولی وقتی مسئله ای از حالت معمولی خارج می شود، همگی دستخوش مشکل می شوند.

افراد بی جنبش در کشورهای گرم بسان نیجریه، تانزانیا، یمن و برزیل، به انسان کشورهایی با آب وهوای متغیر سفارش می کنند که خویشتن را به این وضع ها خنک نگه دارند:لباس گشاد، سبک و رنگی بپوشید.چندین وهله گرمابه آب سرد بگیرید.آب متجاوز بنوشید.حوله یا پارچه ای کوچک همراه باشید، آن را مرطوب کنید و بوسیله صورت خود بمالید.روی ملحفه ی کتانی نازک بخوابید.پنجره ها را باز کنید، کرکره ها را کنار بزنید و از فن یا کولر استعمال کنید.بیشتر بخوانید:هر دقیقه منطقه ای به مدت معین یک زمین هندبال از جنگل های آمازون تخریب می شوداحیای عریض جنگل ها و خاصیت چشمگیر آن بر کاهش روند گرمایش جهانیسرویس تاکسی آسمانی عمودپرواز تو اروپا بوسیله واقعیت نزدیک می شودموج گرمای شدید در اروپا؛ رکورد دمای هوا تو فرانسه بوسیله ۴۵.۱ درجه رسیددنباله سفیدرنگ هواپیماها موجب تشدید تغییرات اقلیمی می شود

بقای گیاهان چگونه پس از فاجعه چرنوبیل تداوم یافت؟

فاجعه ی هسته ای چرنوبیل که به تازگی با نمایش کلکسیون ای تلویزیونی با همین نام دوباره پهلو سر واژه ها افتاده، تو سال ۱۹۸۶ باعث ابتلای هزاران نفر بوسیله عطارد شد و منطقه ای پرجمعیت را بوسیله بخانه برگشتن ارواح تبدیل کرد. عقب آن، منطقه ی ممنوعه ای بوسیله وسعت ۲,۶۰۰ کیلومترمربع به وجود آمد؛ هرچند این منطقه حالا خالی از حیات نیست و گرگ ها و گرازها و خرس ها به جنگل های سرسبز اطراف نیروگاه هسته ای قدیمی چرنوبیل برگشته اند.

درباره ی پوشش گیاهی اندوه باید گفت تقریبا آسیب پذیرترین وجود گیاهی این منطقه هیچ گاه از بین نرفت و حتی بسرنوشت شوم دچار کردن های دارای زیادترین رادیواکتیو همچنین در سه سال دوباره احیا شد. تشعشعاتی که به گیاهان واقع در آلوده ترین مقدر شدن های این منطقه رسیده بود، می توانست بارهاوبارها بوسیله مرگ آدم ها و سایر پستانداران و پرندگان بینجامد؛ اما واقعا چرا بود گیاهی این قدر دربرابر این صدمه ی هسته ای و رادیواکتیوی مقاوم بوده است؟مقاله های مرتبط:زندگی تو شهر پریپیات؛ قبل و صبح پس ازآن از خدشه چرنوبیلداستان چرنوبیل؛ قسمت شروع: چرا راکتور نیروگاه اتمی منفجر شد؟احتمال تکرار لطمه ای شبیه چرنوبیل چقدر است؟

درختان ناحیه ی اطراف نیروگاه قدیمی هسته ای را احیا کرده اند.

برای پاسخ به این پرسش، ابتدا باید بدانیم تشعشعات ناشی از رآکتورهای هسته ای چطور بر سلول های زنده تأثیر می گذارند. مواد رادیواکتیو چرنوبیل ناپایدار هستند؛ چراکه دائما امواج و ذرات فراوان انرژی را فروزان می کنند و باعث نابودی ساختارهای سلولی می شوند یا با تولید موادشیمیایی واکنش پذیر، به ساختار سلول ها حمله می کنند. بخش یدکی از سلو ل ها درصورت آسیب جایگزین می شوند؛ اما این موضوع بخاطر DNA ائتلاف نمی افتد و با اضافه میزان تشعشعات، DNA تحول می کند و سلول ها بوسیله سرعت می میرند. میزان ناچیز تشعشعات آسیب های عمیقی به شکل جهش ژنتیکی بیدار می کنند و عملکرد سلول را دگرگونی می دهند. بوسیله نشانی مثال، سلول سرطانی شده، بوسیله شکلی مهارنشدنی چندبرابر می شود و به سایر مدخل های بدن ترویج می کند.

این موضوع اغلب در حیوانات مرگ بار است؛ برای اینکه سلول ها و سیستم های آن ها بخاطر عملکردی خاص طراحی شده اند و انعطاف پذیر نیستند. زیست شناسی حیوانات را متشابه دستگاهی پیچیده در رویت بگیرید که هریک از سلول ها و اعضای بدن، جایگاه و شعار خاصی دارند و همگی ی بسرنوشت شوم دچار کردن ها باید فعالیت و با یکدیگر مشارکت کنند تا سبع حی بماند. همین موضوع درباره ی آدم نیز صدق می کند؛ زیرا که عاری مغز یا قلب یا جگر نمی توان بوسیله حیات ادامه انصاف.

بااین حال، گیاهان به لباس بیش منعطف برنده و ارگانیک رطوبت رشد می کنند. آن ها نمی توانند حرکت کنند و درنتیجه، مشورت ای جز سازگارشدن با هوا اطرافشان ندارند. درواقع گیاهان داخل زمان رشد، ساختار خود را می سازند و مثل حیوانات از ساختار تعریف شده ای تشکیل نشده اند. گیاهان باتوجه بوسیله سیگنال های شیمیایی که از سایر مدخل های خاربن ارسال می شود، شبکه ی جنگل گستر، نور، دما، آب و موادمغذی، ریشه های ژرف نم خواه ساقه های بلندتری پیدا می کنند. تقریبا طولانی سلول های خار برضد سلول های حیوانات، می توانند هرنوع سلول متاخر موردنیاز گیاه را تولید کنند؛ به همین دلیل، باغبانان با برش ساقه یا تجهیزات گیاه و ریشه زدن آن می توانند گیاهان جدیدی داشته باشند.

طولانی این موارد نشان می دهند گیاهان می توانند سلول ها خواه لیف های مُرده را متجاوز آسان مرطوب از حیوانات جایگزین کنند و برایشان فرقی ندارد دراثر حمله ی حیوانات آسیب دیده اند یا تشعشعات رادیواکتیوی. با بود آنکه این تشعشعات و سایر گوناگون آسیب ها به DNA باعث بروز تومور در گیاهان می شوند، سلول های پریدن یافته به طورکلی نمی توانند شبیه سرطان، از بخشی گیاه به سایر بخش ها سرایت کنند؛ چراکه دیوارهای محکم و متصل به هم اطراف سلول ها مانع از این امر می شود. علاوه براین، خار می تواند با حیات بافت آسیب دیده، به فعالیت خود ادامه دهد؛ ازاین رو، این طور تومورهایی درون اکثر موارد به مرگ گیاه منجر نمی شوند.

دیواره های سخت و به حزن مستمر ی سلول های گیاهی آن ها را دربرابر عطارد امین می کند.

جالب است بدانید درکنار مقاومت ذاتی گیاهان دربرابر تشعشعات، به نظر می رسد برخی گیاهان در منطقه ی ممنوعه ی چرنوبیل از مکانیسم های مضاعفی بخاطر حفاظت از DNA خود استعمال می کنند و برای معتمد ترشدن آن دربرابر آسیب، شیمی DNA را تغییر می دهند و درصورتی که این روش فیروز نباشد، جهیز هایی را برای تعمیر آن فعال می کنند.  در زمان تکامل گیاهان اولیه داخل گذشته های دور، معیار تشعشعات غریزی در سطح زمین بسیار بیشتر بود؛ درنتیجه، شاید گیاهان منطقه ی ممنوعه از سازگاری های آن زمان برای بقای خود استفاده کرده اند.

حالا زندگی تو پرگیر چرنوبیل سیلان دارد و انباشتگی گونه های جانوری و گیاهی بسیار بیشتر از عهد قبل از ضغطه شده است. باتوجه بوسیله کشته یا کوتاه شدن غم انگیز زندگی انسان ها درون ماجرای چرنوبیل، تجدید حیات گیاهان و جانوران شگفت آور است. پرتوهای رادیواکتیو بی شک تأثیرات شدیدی پهلو بود گیاهی گذاشته و احتمالا زندگی گیاهان و جانوران را کوتاه کرده اند؛ اما وقتی منابع پایدار حیات به میزان اضافی وجود داشته باشد و آسیب وارده مرگ بار نباشد، عمر دوباره جریان می یابد.

علاوه براین، مزایای ناشی از رفتن انسان ها از این منطقه، بسیار بیشتر از آسیب پرتوها بوده است. درحال حاضر، محدوده ی گرداگرد چرنوبیل بوسیله یکی از ارشد ترین ذخیره گاه های طبیعی اروپا دگرگونی شده است و اکوسیستم آن درمقایسه با گذشته از حیات جانوری و گیاهی بیشتری نگهداری می کند، تا اینکه چنانچه دوچرخه ی زندگی هریک کوتاه تر باشد.

تباره ی چرنوبیل مدل واقعی تأثیر محیطی انسان بر کره ی زمین را مدال می دهد. حادثه ی هسته ای چرنوبیل اثرهای مخربی داشته؛ ولی شدت آن درمقایسه با خرابکاری ناشی از فعالیت آدم داخل این اکوسیستم محلی، به مراتب کمتر بوده است. با ترک این منطقه، به صنع اجازه داده اند تا مکرر خویشتن را احیا نرم.بیشتر بخوانید:نیروگاه های هسته ای مصون تر تو راه هستندآیا گیاهان از آگاهی برخوردارند؟بیوگرافی ارنست رادرفورد، پدر فیزیک و شیمی هسته ایانسان ها ۶۰۰ گونه گیاهی را تو ۲۵۰ سال گذشته منقرض کرده انداحتمال تکرار فاجعه ای مانند چرنوبیل چقدر است؟

تأثیر سوراخ لایه ازن بر تغییرات اقلیمی

تو بررسی ی مروری جدیدی، اثرهای حاصل از تابش ارزش اضافه ی اشعه ی فرابنفش روی فضا مثل تغییر مناطق آب و آسمانی و تغییر دمای اقیانوس و افزایش آسیب پذیری برخی از نحو ها تجسس شده است. همچون شرایط تغییرات اقلیمی تو دنیا امروز، سوراخ لایه ی ازن نیز داخل دهه های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ بحران زیست محیطی بزرگی محسوب می شد. این لایه ی محافظ در بلندای اتمسفر زمین قرار گرفته و حصه زیادی از اشعه های فرابنفش آسیب زننده ی خورشیدی را به هوا برمی گرداند و نقش حیاتی در حفظ زیست پذیری سیاره ی زمین دارد.

در اواسط دهه ی ۱۹۸۰، دانشمندان سوراخی را برفراز جنوبگان نمودار کردند. آن ها دریافتند مسبب این اتفاق، موادشیمیایی به نام کلروفلوئوروکربن (CFC) هستند که بوسیله عنوان خنک کننده و در تولید افشانه ها استعمال می شوند. این موادشیمیایی تو اتمسفر زمین با نورخورشید نفوذ کردن نشان می دهند و ازن را از بین می برند. با درک این خطر، جهان پروتکل مونترال را در سال ۱۹۸۷ امضا کرد و با کنارگذاشتن تدریجی این ماده به توفیق درخورتوجهی درزمینه ی زیست محیطی دست پیدا کرد. حال، بیش از سه گانه دهه گذشته و به نظر می رسد این حفره درون مسیر بهبودی است. بااین حال، فرایند ترمیم آهسته است و این حفره هنوز تأثیراتی روی هوا می گذارد.مقاله های مرتبط:شرق چین، منبع افزودن ترویج گازهای خرابکاری گر ازن استسوراخ لایه اوزون کماکان یک مسئله حیاتی و تهدیدآمیز است

پژوهشگرانی از هیئت تخمین اثرهای زیست محیطی سازمان ملل متحد وارسی ای مروری بخاطر درک بهتر این اثرها اجرا داده اند. بوسیله رویت می رسد بزرگ ترین تبدیل «ارتعاش قطبی» باشد. این کمربند بادی که پرگیر نصف کره ی جنوبی را فرامی گیرد، به طورطبیعی با عفو زمان بوسیله سمت جنوب و شمال حرکت می یواش. باوجوداین، نتایج این مطالعه علامت می دهد سوراخ لایه ی ازن که مستقیما بالای جنوبگان قرار گرفته، این نوسان را درمقایسه با موقعیتی که هنگام هزار سال اخیر صبر داشته، بوسیله جانب جنوب محبوس است.

تغییر در لرزش قطبی انگیزه تغییر تو الگوهای بارندگی و دمای سطح غرق کردن و جریان های اقیانوسی شده است. این موضوع درحال دگرگونی اقلیم درون طاس نیم عنف ی جنوبی است و اثرهای آن در سرتاسر استرالیا، نیوزلند، آمریکای جنوبی، آفریقا و اقیانوس منجمد جنوبی دیده می شود. بخش های متنوع اقیانوس درون حال گرم تیز خواه سردتر شدن است و تأثیراتی روی اکوسیستم های موجود در آن مناطق می گذارد. آب های گرم تر جهت آسیب رساندن به موجوداتی مانند اشنه های دریایی حوالی جزیره ی تاسمانی استرالیا و صخره های مرجانی سواحل برزیل شده است. بااین حال تو مناطق سردتر، درواقع مزایایی نیز به چشم می خورد و جهت فراوانی موجوداتی مانند ماهی ها و کریل ها شده که تغذیه کننده ی جوامع پنگوئن ها و فک ها و پرندگان هستند. کوین رز، یکی از نویسندگان مقاله می گوید:آنچه می بینیم این است که تغییرات منطقه ای انگیزه تبدیل دما و الگوهای بارندگی در نیم اجبار ی جنوبی و این امر نیز موجب تبدیل محل حضور خزه ها و درنتیجه تغییر محل ماهی ها و دیگر جاندارانی متشابه فک ها و گرازماهی ها شده است؛ بنابراین، تغییرات زیادی در زنجیره ی غذایی شاهد هستیم.

برخی از موجودات بوسیله دلیل اثرهای ترکیبی اقلیم و سوراخ لایه ی ازن، آسیب بیشتری می بینند. سطوح بیشتر کربن دی اکسید موجود در اتمسفر، اقیانوس ها را اسیدی تر می نرم که این فرمان موجب نازک ترشدن پوسته ی صدف داران می شود و آن ها را دربرابر تابیدن فرابنفشی آسیب پذیر می کند که ازطریق سوراخ لایه ی ازن می رسد. همچنین، به رویت می رسد مجلس ی بازخوردی بین تغییرات اقلیمی و سوراخ لایه ازن موجود باشد. رز می گوید:انتشار گازهای گلخانه ای گرمای بیشتری در اتمسفر پایینی به دام می اندازد که بوسیله خنک شدن اتمسفر فوقانی منجر می شود. به دلیل اینکه ازن در دمای سردتر بیشتر تخریب می شود، اتمسفر سرد اوج فرایند بازیابی لایه ی ازن را آهسته تر می کند.

گزارش هایی بسان این تک برای پرکردن اندکی از فضایی اهمیت دارد که معیار های اقلیمی امکان پذیر است تو رویت نگرفته باشند و بوسیله ما ایده ای فروزان از آینده ی پیش روی ما می دهد. نتایج این پژوهش داخل مجله ی Nature Sustainability منتشر شده است.بیشتر بخوانید:انگیزه افزودن دمای هوا در اروپا چیست؟دنباله سفیدرنگ هواپیماها موجب تشدید تغییرات اقلیمی می شودآپارتاید اقلیمی؛ جهان نظاره گر فلاکت فقرا و فرار ثروتمندان خواهد بوددرآمدزایی از دی اکسیدکربن و تولد صنایع نوین اقلیمیهوش مصنوعی به مبارزه با تغییرات اقلیمی کمک می درنگ

تغییرات اقلیمی سیبری را سکونت پذیرتر خواهد کرد؟

گروهی از پژوهشگران کشورهای روسیه و آمریکا از سناریوهای فعلی پیش بینی تغییرات اقلیمی برای بررسی آسایش آب و هوایی روسیه ی آسیایی و حجم آن بخاطر سکونت آدم ها در قرن بیست ویکم استعمال کردند. نتایج این پژوهش در نامه ی Environmental Research Letters منتشر شده است.

حدود ۱۳ میلیون کیلومترمربع از روسیه ی آسیایی (شرق رشته کوه اورال به سمت اقیانوس دنج)، ۷۷ درصد از زمین روسیه را تشکیل می دهد؛ ولی جمعیت این منطقه فقط ۲۷ درصد از مردم کشور است و این جوامع در جزء استپ جنگلی جنوب متمرکز شده اند که آب و هوایی کم ارزش و خاکی حاصل خیز دارد. النا پارفنووا، یکی از پژوهشگران بررسی می گوید:مهاجرت های پیشین انسانی با تغییرات اقلیمی همبسته بوده است. با پیشرفت فن شناسی ، مردم توانست با شرایط اقلیمی مختلف سازگار شود و از میزان توکل ی او پهلو شرایط محیطی کاسته شد. می خواستیم بدانیم تغییرات اقلیمی آینده مقدور است منجر به این شود که بخش های اندک سکونت پذیر روسیه ی آسیایی برای مردم ها سکونت پذیر مرطوب شود.مقاله های مرتبط:نقاط قوت تغییرات اقلیمی درون سال ۲۰۱۸تاثیر تغییرات اقلیمی پیاده شدن تعاملات زیست محیطی بین گونه های متنوع جاندارانتصاویری شگفت انگیز از باران برف سیاه تو سیبری

پژوهشگران بخاطر تجزیه و تحلیل خود از ترکیبی از ۲۰ مدل جریان اشتراکی و دو سناریو RCP استعمال کردند: RCP 2.6 که نشان دهنده ی تغییرات اقلیمی متحمل و RCP 8.5 که نشان دهنده ی تغییرات اقلیمی شدیدتر است. آن ها از میانگین تجمعی دمای ماه های ژانویه و ژوئیه و بارندگی سالیانه ی دو سناریو در منطقه ی روسیه ی آسیایی با هدف برآورد اثرهای آن ها روی سه متمایز اقلیمی مهم ازنظر معیشت و شادکامی انسانی استفاده کردند: ظرفیت اکولوژیکی چشم انداز (ELP) و شدت زمستان و پوشش خاک منجمد. پارفنووا گفت:ما تکثیر هایی داخل دما از ۳.۴ درجه ی سانتی گراد (RCP 2.6) به ۹.۱ درجه ی سانتی گراد (RCP 8.5) در میانه ی زمستان، از ۱.۹ درجه ی سانتی گراد (RCP 2.6) به ۵.۷ درجه ی سانتی گراد (RCP 8.5) درون میانه ی تابستان و همچنین افزایش در بارندگی از ۶۰ میلی متر (RCP 2.6) بوسیله ۱۴۰ میلی متر (RCP 8.5) مشاهده کردیم. مشابه سازی های ما نشان داد با سناریو RCP8.5 تا سال ۲۰۸۰، روسیه ی آسیایی اقلیم ملایمی خواهد داشت و سطح زیرپوشش گور منجمد کاهش خواهد یافت و از ۶۵ درصد کنونی بوسیله ۴۰ درصد خواهد رسید.

پژوهشگران همچنین دریافتند حتی با سناریو RCP 2.6، شاخص ELP درون بیش از ۱۵ درصد از مدت معین این منطقه بهبود خواهد یافت که می تواند به تکثیر پنج برابری درون ظرفیت سکونت پذیری منطقه منجر شود. پارفنووا خراج گرفت:روسیه ی آسیایی د رحال حاضر متجاوز سرد است. احتمالا در اقلیمی گرم تر، شرایط ایمنی غذایی تو این منطقه ازلحاظ توزیع محصولات کشاورزی و توان تولید برای حمایت از سکونت آدم ها مفت خیس خواهد شد. اگرچه ترقی ی زمین به سیاست های اجتماعی و سیاسی و اقتصادی بستگی دارد، بدیهی است زمین های دارای زیرساخت های توسعه یافته و حجم درخورتوجه برای کشاورزی ابتدا با جمعیت پر خواهند شد. بسرنوشت شوم دچار کردن های عظیمی از سیبری و شرق دور ازنظر توسعه ی زیرساخت ها ناتوان است و سرعت این تحولات بوسیله سرمایه گذاری تو زیرساخت ها و کشاورزی بستگی دارد که به نوبه ی خود به تصمیماتی موقوف است که به زودی باید اندوهناک شود.بیشتر بخوانید:فروپاشی شوروی و خاصیت آن در کاهش شدید نشر کربندنباله سفیدرنگ هواپیماها سبب سخت گیری تغییرات اقلیمی می شودآپارتاید اقلیمی؛ جهان نظاره گر بدبختی فقرا و فرار ثروتمندان خواهد بوددرآمدزایی از دی اکسیدکربن و تولد صنایع نوین اقلیمیتأثیر سوراخ لایه ازن بر تغییرات اقلیمی

زباله های الکترونیکی؛ مشکلی بین المللی که هر روز ارشد تر می شود

چین در جدیدترین سیاست گذاری های خود، از ماه سپتامبر گذشته ادخال ۲۴ جنس زباله ی جامد را به قلمرو ممنوع کرد. تصمیم گیری چینی ها کشورهایی همچون ایالات متحده، بریتانیا، استرالیا و ژاپن را با مشکلی بزرگ روبه رو کرد. تا سال گذشته ی میلادی، گره به عنوان پذیرنده ی ۷۰ درصد از زباله های الکترونیکی جهان شناخته می شد. این خاشاک ها مواردی همچون کامپیوتر، گوشی موبایل، پرینتر، تلویزیون، مایکروویو و بسیاری قطعات و تجهیزات الکترونیکی دیگر را محتوی می شدند.مقاله های مرتبط:پنل های خورشیدی امروز، زباله های الکترونیکی فرداچرا عملکرد دانشمندان داخل بازیافت زباله و تلفات ناتوان است؟

صادرات زباله برای گره تجارتی بود که طرفین از آن راضی بودند. کشورهای پیشرفته با دشواری کمتر زباله های خود را دفع و چینی ها هم مواد اولیه برای تولیدات بازیافتی خود را ستاندن می کردند. این کشور آسیایی از سال گذشته و با اتساع نگرانی ها درباره ی فضا زیست، واردات بسیاری از خاکروبه های الکترونیکی را ممنوع کرد. با تصویب قانون جدید، کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی بیش از همگی سراسیمه شدند. البته، آن ها نخست صادرات خود را بوسیله جنوب شرقی آسیا انجام دادند؛ اما ویتنام و تایلند غم بوسیله عنوان بزرگ ترین واردکنندگان زباله، پس از مدتی فعالیت خود را محدود کردند.

در سال ۲۰۱۶، انباشتگی جهان ۴۹ میلیون قامت خاشاک ی الکترونیکی تولید کرد؛ یعنی موافق با ۴,۵۰۰ عدد بارو ایفل. پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۱، این نرخ به ۶۰ میلیون قد برسد.دلیل افزایش تولید خاکروبه ی الکترونیکی

اگر نگاهی به حوالی خود بیندازید، قطعا دلیل افزایش خاکروبه های الکترونیکی را به صبر وارد می شوید. فناوری روز بوسیله روز فایده خود را بوسیله عمر ما اضافه می دهد. نصف هادی ها و انواع حسگرها امروزه به محصولاتی اضافه می شوند که هیچ گاه تصور طراحی این چنینی را بخاطر آن ها نداشتیم. نمایشگرهای پوشیدنی، تجهیزات خانه ی هوشمند، تلویزیون هایی با قابلیت پخش برنامه های اینترنتی و بسیاری محصولات دیگر، امروزه بیش از همیشه محتوی تجهیزات الکترونیکی هستند.

تو دورانی که توسعه ی فناوری با سرعت بیش متجاوز رخ می دهد، زندگی دستگاه ها اندوه کوتاه مرطوب می شود. به عنوان مثال، بسیاری از مایه ها بوسیله محض متروک شدن باتری دور انداخته و با دستگاه های جدید جایگزین می شوند. همکاری ها همچنین به رخساره عمدی کاربرد از محصولات قدیمی را بوسیله سمت منسوخ شدن پیش می برند. آن ها طراحی یا نرم افزار محصولات جدید را با بهترین امکانات به روز می کنند و پشتیبانی محصولات قدیمی را نیز به مرور کاهش می دهند.

امروزه داخل بسیاری از نقاط جهان، خرید محصولات جدید آسان تر و ارزان نمدار از تعمیر وسیله های قدیمی خواهد بود؛ هرچند تو برخی مناطق دیگر، تعمیر و خرید هر دو بخاطر کاربران دشوار شده اند. بوسیله هرحال، معامله پایدار همکاری های فناوری با قدرت ادامه دارد.امروزه محصولات الکترونیکی بسرنوشت شوم دچار کردن جدانشدنی زندگی ما هستند

ارزش میانگین کالاهای دیجیتال بوسیله صورت میانگین کاهش می یابد؛ روندی که موجب افزایش انتظار طبقه ی متوسط و پایین برخی جوامع بوسیله فروش محصولات الکترونیکی شد. به بیان ساده تر، جوامع بیش از همیشه بوسیله سمت دیجیتالی شدن پیش می قضیه. آمارهای جهانی علامت می دهد نیمی از خانه ها امروز به اتصال اینترنت مجهز هستند و ۷.۷ میلیارد نفر نیز گوشی تلفن همراه دارند.زباله ی الکترونیکی چیست؟

دستگاه های الکترونیکی ترکیبی از مواد را دربرگیرنده می شوند که از طلا و نقره و مس تا پلاتینیوم، پالادیوم، لیتیوم، کبالت و دیگر مواد باارزش درون آن ها دیده می شوند. آژانس حفاظت محیط زیست آمریکا آمار جالبی از زباله های الکترونیکی عرضه می بطی ء. موافق آمار اعلام شده، یک تنه مدار الکترونیکی ۴۰ تا ۸۰۰ مقابل زر و ۳۰ تا ۴۰ برابر مس نسبت به یک تن سنگ معدن درون آمریکا دارد. با توجه بوسیله چنین آمارهایی، قیمت بازیافت زباله های الکترونیکی نیز روشن تر می شود.

دستگاه های الکترونیکی علاوه بر مواد مذکور، فلزات سمّی سنگین همچون سرب، جیوه، کادمیم و برلیم، پلاستیک آلاینده ی PVC و مواد کیمیایی خطرناک حزن تو کنار دارند که برای صلح و صفا انسان و هوا زیست زیاد خطرناک هستند.

در سال ۲۰۱۶، مقدار مواد موجود داخل خاکروبه های الکترونیکی کل گیتی تقریبا ۶۴.۶ میلیارد دلار تخمین زده شد. البته، عزب ۲۰ درصد از مواد بوسیله نوعی بازیافت شدند که بازیافت مواد باارزش موجود در خاکروبه ها را ممکن کرد. درواقع، ظرفیت اساسی ای از مواد در مناطق دفن زباله جمع آوری می شوند که امکان نفوذ مواد شیمیایی و آلوده کردن آب های زیرزمینی را افزودن می دهند.

با افزایش خرید تجهیزات الکترونیکی، تولیدکنندگان نیز با افت مواد ابتدایی برای تولید محصولات روبه رو می شوند؛ درنتیجه، بازیافت مواد و استخراج آن ها از محصولات عتیقه و کارکرده صرفه های اقتصادی و زیست محیطی فراوان دارد. چنین روندی بوسیله صیت معدن کاوی شهری (Urban Mining) شناخته می شود. تحقیقات جدید چینی ها نشان می دهد معدن کاوی مس و زر و آلومینیم از عقل آهن هزینه اش ۱۳ طبق بیشتر از بازیافت آن ها ازطریق معدن کاوی شهری خاکروبه های الکترونیکی است.هنر بازیافت خاکروبه های الکترونیکی

بازیافت خاشاک های الکترونیکی هم به رخساره رسمی و اندوه غیررسمی انجام می شود. بازیافت رسمی محتوی دمونتاژکردن قطعات و جداسازی و سپس دسته بندی مواد تشکیل دهنده و درنهایت، تمیزکردن آن ها می شود. پس از تمیزکردن قطعات، آن ها را با استفاده از تجهیزات مکانیکی خُرد می کنند تا در وهله ی بعدی، گروه بندی حرفه ای با برگ پیشرفته عمل شود.

در این مراحل، شرکت ها باید قوانین سلامتی و مقررات قرین را بوسیله امر گیرند و ابزارهایی بخاطر کاهش اثرهای سمّی مواد در کارخانه نصب کنند. این طور روندهایی بازیافت رسمی و اصولی را مشکل می کند؛ درنتیجه، بسیاری از کشورها و همکاری ها به صورت غیرقانونی زباله های خویشتن را به کشورهای درحال ترقی صادر می کنند تا بازیافت مفت تر در آنجا انجام شود.حجم مهم ای از بازیافت زباله های الکترونیکی به صورت غیررسمی عمل می شود

ایالات متحده، دومین تولیدکننده ی خاشاک های الکترونیکی پس از چین، در سال ۲۰۱۰ حدود ۱۰ میلیون جثه زباله ی الکترونیکی تولید کرد. در آن سال، تنها ۲۹ درصد از خاکروبه های تولیدشده بازیافت شدند و سایر نیز عموما سرنوشتی بوسیله سوا دفن شدن و سوزاندن و انبارشدن نداشتند.

داخل این میان، آمارهای موسسه مستقل و نظارتی Basel Action Network توقع می نرم ۴۰ درصد از زباله های الکترونیکی آمریکا در خارج از مرزهای این سرزمین و بوسیله رخ صادرات بازیافت شد. ظرفیت مهم ای از صادرات مذکور نیز به کشورهای درحال توسعه انجام شد که عموما داخل آسیا هستند و از روش های غیررسمی و غیرقانونی برای بازیافت استفاده می کنند.

در محیط های بازیافت غیرقانونی و غیررسمی، مردان و نسوان و کودکان مبتلا کار هستند که مواد ارزشمند را با سوزاندن و ذوب کردن مواد بی قیمت حصول می کنند. در فرایندهای آن ها، از جیوه و اسید برای بازیافت طلا مصرف می شود و بسیاری از برگ نیز با دست دمونتاژ می شوند تا قطعات ارزشمند از آن ها استخراج شود.

کارگران مراکز بازیافت غیرقانونی عموما تجهیزات حفاظتی ندارند و از حمل مواد خطرناک نیز آگاه نیستند. تحقیقات نشان می دهد تنفس مواد شیمیایی خطرناک و تماس مستقیم با مواد الکترونیکی سمّی حتی در مراکز رسمی و قانونی نیز مشکلات متعددی به همراه دارد. سقط جنین، اجل نوزادان، وضع حمل زودهنگام، متولد نوزادان نارس، جهش های ژنتیکی، مشکلات مادرزادی، عملکرد نامنظم غده ی تیروئید، افزایش سرب در خون، کاهش عملکرد شُش ها و اختلالات عصبی رفتاری از پیامدهای قرارگیری داخل معرض چنین موادی هستند. به علاوه، مواد سمّی خاکروبه های الکترونیکی هوا و مزار و آب زیرزمینی را همچنین آلوده می کنند.

مرکز بازیافت رسمی زباله در رواندا

با وجود تمامی خطرهایی که به آن ها اشاره کردیم، افراد متعددی در کشورهای درحال توسعه بوسیله کار درون مراکز بازیافت غیرقانونی مشغول هستند. آن ها درآمد کم خود را از همین فرایندها همچون دمونتاژکردن محصولات الکترونیکی، بازیابی آن ها، تعمیر و فروش قطعات مشت دوم تصرف می کنند. منطقه ی گوییو داخل چروک امروزه به عنوان پایتخت یا مرکز زباله های الکترونیکی جهان شناخته می شود؛ به گونه ای که ۷۵ درصد از خانوارهای این منطقه در بازیافت خاکروبه های الکترونیکی مشغول بوسیله فعالیت هستند. بازیافت های غیررسمی و غیرقانونی در هند، نیجریه، غنا و فیلیپین نیز تو سطوح گسترده انجام می شود.

بازیافت غیرقانونی علاوه بر مشکلات سلامتی، بوسیله تهدیدهای امنیتی نیز منجر می شود. بازیافت های رسمی شریک ها را ملزم به پاک سازی اطلاعاتی مایه ها می کنند؛ درحالی که در مراکز غیررسمی این طور رویکردی اجرا نمی شود.بازیافت غیررسمی ریسک افشای اطلاعات مهم را تیمار در پی دارد

مجرمان سایبری در میان خاکروبه های الکترونیکی به ظهر داده های باارزش و خصوصی همچون اطلاعات کارت های اعتباری هستند. به عنوان نمونه ای از مفروضات ارزشمند، می استعداد به زباله های الکترونیکی تو منطقه ی آگلوبلوشی در گشاده دستی رمز کرد که جزئیاتی از قراردادهای دولتی ایالات متحده از جمله قراردادهای آژانس اطلاعاتی وزارت دفاع و سازمان کنف محموله ونقل و ایمنی میهن ایالات متحده ی آمریکا کشف شد.

کشورهای ثروتمند به رخ میانگین سالانه ۲۳ درصد از زباله های الکترونیکی خود را بوسیله کشورهای درحال توسعه ارسال می کنند. هيئت قانونگذاری ی اروپا و ۱۸۶ کشور دیگر کنوانسیونی به نام بازل را تصویب کردند که درون آن، کشورهای توسعه یافته باید صادرات خاشاک های خطرناک خویشتن به کشورهای درحال ترقی را به حداقل برسانند. با وجوداین، هنوز بسیاری از کشورهای ترقی یافته به قوانین مصوب پایبند نیستند و ایالات متحده ی آمریکا، عزب ناحیه ترقی یافته ای محسوب می شود که کنواسیون بازل را تصویب نکرد. آن ها هم اکنون قراردادهای متعددی اجرا می کنند که صادرات زباله های خطرناک به کشورهای درحال توسعه را در حجم فراوانی ممکن می کند.

بازیافت زباله الکترونیکی در گوییولزوم راهکارهای چندگانه

همان طورکه گفته شد، آمریکا پس از چروک دومین تولیدکننده ی زباله های الکترونیکی محسوب می شود. آن ها درحال مهیا هیچ عرفی برای مدیریت بازیافت زباله های الکترونیکی یا ممنوعیت صادرات بوسیله کشورهای درحال توسعه ندارند. ۲۸ دهکده آمریکا و منطقه ی کلمبیا قوانین بازیافتی خاص خویشتن را تصویب کرده اند که در اجرا فرق هایی با اندوه دارد. برخی از خانه دادن ها قراردادهای پیمانکاری بخاطر جمع آوری خاشاک ها اجرا و فدایی دیگر، شرکت ها را بوسیله بازیافت نسبت به مقدار ابتیاع ملزم می کنند.

کشورهای ایالتی متشابه آمریکا و قوانین متفرقه ی داخلی آن ها، مشکلی اساسی ایجاد می کنند. هیچگاه یک از ده ها بوسیله تنهایی تسهیم بازار چندانی ندارند تا شرکت ها را ملزم به تولید محصولات حامی زیست کنند. درمقابل، اتحادیه ی اروپا قرار دارد که قوانینی تام برای ممنوعیت های گسترده محاسبه می کند. آن ها قانونی به معروفیت Hazardous Substances Directive تصویب کرده اند که کچل قاره را پوشش می دهد و مانند GDPR، اقتدار اجرای استانداردهای حرفه ای برای کل محصولات فروخته شده در اروپا را دارد. در قدری از این قانون، تولیدکنندگان به صیقل خرج برای بازیافت زباله های الکترونیکی مجبور می شوند. همین جزء نرخ بازیافت را داخل قاره ی سبز به ۳۵ درصد رساند که بیش از ایالات متحده است.

فرایند اجراشده در قاره ی اروپا علامت می دهد قوانین تمامیت توانایی ایجاد تغییرات داخل مسئله ی خاشاک های الکترونیکی را دارند. اگر قوانین مانند به عارض جهانی و به کمک اداره ملل متحد تصویب و انجام شوند، کشورهای دیگر حزن ملزم بوسیله رعایت آن ها خواهند شد و چه بسا صادرات زباله به کشورهای درحال توسعه کاهش چشمگیری مشخص نرم.

با توجه بوسیله روانی شدید تولید خاشاک های الکترونیکی، نمی توان بازیافت را راهکاری کامل برای محلول بحران دانست. فعالان هوا زیست و کارشناسان دنیای فناوری ایده ها و راهکارهای متنوع دیگری پیشنهاد می دهند که تو امتداد به آن ها می پردازیم.۱. طراحی بهینه ی محصولات

تولیدکنندگان برای کاهش زباله های الکترونیکی باید محصولات خویشتن را ایمنی خیس و با زندگی عملکردی و توان تعمیر و بازیافت بیشتر تولید کنند. بخاطر رسیدن بوسیله چنین هدفی مطلع باید کاربرد از مواد سمّی در محصولات کاهش پیدا کند. مهندسان شیمی در دانشگاه استنفورد در حال طراحی مدارهای الکترونیکی زیست خرابکاری پذیر هستند. مدارهای آن ها از موادی ساخته می شود که درون اسید با pH بسیار ضعیف (۱۰۰ برابر ناتوان تر از سرکه) حل می شوند. گروهی دیگر از محققان فرایندی برای خُردکردن خاکروبه های الکترونیکی و تبدیل آن ها به مواد نانو مدل سازی کرده اند که محصول نهایی را بوسیله پودری کاربردی در صنایع متعدد تغییر می کند. قسمت قسمت کردن Ronin8 در کانادا نیز فرایندی توسعه داده اند که از کمترین مقدار آب و انرژی برای بازیافت استفاده می بطی ء. در فرایند آن ها، فلزات و غیرفلزات با نوسان هایی با تناوب صوتی از هم جدا می شوند.

بازیافت خاکروبه الکترونیکی در آگلوبلوشی

امروزه، قضیه مدل سازی محصولاتی با توان مصرف یا تولید مکرر در دستورکار باهم اتحاد کردن ها راحتی ندارد. البته از سال ها پیش، شرکت های متعددی برای ساخت دستگاه های ماژولار برنامه هایی انجام کردند. آن ها دستگاه هایی تو سر داشتند که با جابه جایی فداکار قطعات به روز می شوند و احتیاج بوسیله جایگزینی کل دستگاه را از بین می برند.شاید گوشی های ماژولار نیاز به تعویض مداوم را در کاربران از بین ببرند

گوگل و ال جی و موتورولا همگی پروژه های گوشی های هوشمند ماژولار را در پاره رسیدگی و ترقی عقب کردند. البته، محصولات نهایی آن ها بها گرانی داشت و کاربران نیز صدای زیر مردانه حداکثر امکانات را تو نمونه های ابتدایی داشتند. بوسیله هر حال، اکثر پروژه های ماژولار متوقف شدند. اگر کاربران به ممارست درباره ی خطر های خاکروبه های الکترونیکی آگاه شوند، شاید خواهش شرکت ها به ادامه ی پروژه های آن چنانی و مقصود خرید غصه مجدد افزایش یابد.۲. حق مرمت

حق تعمیر وسیله های الکترونیکی در بسیاری از کشورهای جهان عرفی شبیه به کپی رایت دارد. در این کشورها، مشتریان اجازه ی تعمیر خواه دستکاری در مایه های خویشتن را ندارند. درواقع در صورت تعمیر دستگاه ها ازطریق افراد تأییدنشده، گارانتی یا خدمات آن فسخ می شود.

عادت منع مرمت دستگاه ها بسیاری از کاربران را از ایجاد تغییرات تو محصولات خود باز می دارد و اکثرا آن ها را به خرید دستگاه های جدید سوق می دهد. چنین روندی باعث ایجاد خاکروبه های الکترونیکی بیشتر می شود. به هر حال اداره های بی حد همچون سرو ifixit سعی می کنند حق تعمیر را از کپی رایت جدا کنند تا استفاده از دستگاه های باستانی هنوز بخاطر کاربران مقرون به صرفه بماند.

پروژه Ara تلفن ماژولار گوگل۳. مسئولیت تولیدکننده

برخی قوانین تولیدکنندگان محصولات را به مسئولیت پذیری درباره ی مدیریت دستگاه ها پس از بی مصرف شده ملزم می کند. ایده ی اصلی، کاربرد از مواد همان قطعات برای تولید محصولات متاخر است؛ مثلا در شهر نیویورک آمریکا، چنین قانونی اجرا می شود که بازیافت رایگان و کم ارزش را برای استفاده کنندگان اجرا می بطی ء.

هنگ کنگ یکی از مناطق پا بر جا واردکننده ی خاشاک ی آمریکایی ها محسوب می شود که زباله ی فراوانی تیمار تولید می کند. آن ها به صورت سالانه ۷۷ هزار تن زباله ی الکترونیکی تولید می کنند که ۸۰ درصد از آن بخاطر بازیافت به آسیای جنوب شرقی و آفریقا صادر می شود. مقام های هنگ کنگ به لطافت قانونی انجام کرده اند که تولیدکنندگان را به نمایش ی خدمات جمع آوری و بازیافت و مدیریت قطعات الکترونیکی ملزم می کند.۴. بازیافت اسایش تر

درون مناطق گوناگون جهان، مشارکت های نوپا خواه فعالان بزرگ دنیای فناوری برنامه هایی برای بازیافت بهتر محصولات الکترونیکی اجرا می کنند. در آمریکا، شرکتی بوسیله نام EcoATM فعالیت می کند که کیوسک هایی بخاطر قبض خاکروبه های الکترونیکی همچون گوشی های هوشمند و پخش کننده های موسیقی و محصولات مشابه در مناطق گوناگون انتصاب کرده است. آن ها زمان حال ۲,۷۰۰ کیوسک درون سرتاسر آمریکا دارند و برای توسعه تو کشورهای دیگر هم دستور کار هایی اجرا خواهند کرد.

بایدو، بزرگ ترین همدستی اینترنتی چین، برای انجام وظایف اجتماعی خود درون مملکت ی خاشاک های الکترونیکی، برنامه هایی کاربردی ایفا می درنگ. آن ها اپلیکیشنی به نام Baidu Recycle دارند که با همکاری برنامه ی توسعه ی جهانی موسسه ملل فعالیت می درنگ. کاربران این اپلیکیشن قطعات و تجهیزات خود را در فهرست خصوصی وارد می کنند و نیروی همکاری بایدو تو زمان مشخص برای دریافت آن مراجعه می کند. البته، کاربر مشخصات ابعادی و کتاب مدنظر و تصویری از محصول را باید در اپلیکیشن ملتفت کند. در مدت دو ماه فعالیت سرویس مذکور، بیش از ۱۱ هزاره دستگاه بازیافت شد.

کیوسک بازیافت الکترونیکی EcoATM۵. بازیافت بهتر

فرایندهای بازیافت بسته به فناوری های مصرف شده بازدهی متفاوتی دارند. تو کانادا، یکی از مراکز بازیافت زباله های الکترونیکی فرایند ذوب مس را با شدت و دمای بسیار متجاوز انجام می دهد. نیکولاس تملیس، از استادان دانشگاه کلمبیا در مرزوبوم ی محیط زیست، مرکز کانادا را یکی از بهینه نمونه های بازیافت زباله های الکترونیکی می داند.فرایندهای بازیافت باید برای بازدهی بیشتر بهینه سازی شوند

فرایند ذوب دمای زیاد مس، سهل وساده مذاب خراج را به حلّالی برای فلزات دیگر همچون طلا و نقره تحول می نرم. در مرکز بازیافت کانادا که داخل روین-نوراندا کبک واقع است، مس با دمای متجاوز ذوب می شود و دیگر فلزات را همچنین تو خود حل می کند. دشت نهایی مس ناخالصی خواهد بود که در مرحله ی بعدی، به پالایشگاه مس نقل مکان می شود و تو آنجا، فلزات گرانبها بها از آن استخراج می شوند. چنین روندی فقط موجب بازیافت فلزات حل شونده در مس می شود؛ ولی به هر حال فرایندی ارزان و با بازدهی چشمگیر محسوب می شود.

مرکز نوراندا سالانه ۵۰ هزاره بدنه خاشاک ی الکترونیکی برای بازیافت قبض می نرم. تملیس درباره ی این مرکز می گوید:مدل نوراندا شرکت کوچک جمع آوری زباله در آمریکا و همدستی کوچک و مرکز بازیافت عظیمی درون کانادا را شامل می شود. چنین مدلی را می توان در کشورهای دیگر هم انجام کرد. کشورهایی مانند گره و آمریکا که بی قراری اکنون هم مراکز پرعضله ذوب مس دارند، قابلیت اجرای مدل بازیافت این چنینی را خواهند داشت.

علاوه بر مثال مذکور، مجاهدت های دیگری حزن بخاطر گشایش بازیافت زباله های الکترونیکی ارتکاب می شود. هند و چروک برای حفظ فرایندهای بازیافت غیررسمی که سبب درآمدزایی قوم های بی اندازه می شوند، آن ها را به مرور با فرایندهای رسمی ترکیب می کنند تا خطرات سلامتی و زیست محیطی به حداقل برسد.

از برنامه هایی که برای بهبود بازیافت غیررسمی اجرا می شود، می نبوغ به صیقل هزینه به کارگران بازیافت رمز کرد که آن ها را وسوسه به تحویل خاشاک به مراکز رسمی می کند. به عنوان مثال، می توان درآمد تقریبی هر کارگر از دمونتاژ لامپ خلأ را در ازای تحویل این قطعه به مراکز رسمی به او صیقلی کرد.

۶. صرفه جویی دَوَرانی

اقتصاد دَوَرانی تلاش می کند همه ی کالاها و مواد آن ها را در تمامی مواقع یا حداکثر زمان امکان پذیر با حفظ بیشترین نرخ در حرکت دورانی نگه دارد. بیشترین ارج عبارت مهمی در تعریف اقتصاد دَوَرانی محسوب می شود که کرستن جانستون، لله دانشگاه کلمبیا تعریف دهش از آن می بطی ء. از دیدگاه او، بیشترین قیمت به معنای نردیک ترین ارزش به محصول اصلی است. بوسیله اعتراف دیگر، حصول حداکثری ارج نهفته در مواد و نیروی انسانی صرف شده برای تولید محصول، بوسیله دریافت زیادترین ارزش منجر می شود. اروپایی ها بسیار تقلا کرده اند تا صرفه جویی دَوَرانی را در کل قاره نظریه کنند.

جانستون با مثال گوشی های موبایل، مسیر ممکن صنعتی الکترونیک به سمت اقتصاد دورانی را تطویل می دهد:وقتی شما گوشی موبایل می خرید، تولیدکننده در همان مرحله هزینه های تولید محصول را گرفتن می نرم. تو پایان کار، شما یک گوشی دارید که تقریبا هیچگاه ارزشی ندارد و کاری حزن نمی توانید با آن انجام دهید. نمونه کنونی، مدلی عیبناک است. استاندارد دیگری را تخیل کنید که تولیدکننده مالکیت محصول را در زمان استعمال ی مشتری هم در جوانمردی داشته باشد. درون چنین مدلی، گوشی ارزان مرطوب فروخته می شود و کاربر تیمار بوسیله پس اعطا کردن آن پس از عمر مفید و گرفتن نسخه ی به روزتر ملزم خواهد بود؛ درنتیجه، هزینه های تولید با بازگشت قطعات به شرکت تولیدکننده تکرار می شوند.

استاد دانشگاه کلمبیا عقیده دارد مدل او درون آینده ای نه چندان دور اجرایی می شود. او می گوید دوده جوان کنونی دیگر نرخ آن چنانی بخاطر مالکیت محصولات قائل نیست و به نوعی مسئولیت مالکیت را برعهده ی صنعتی می داند. درنهایت نباید از مسئولیت کاربران و مصرف کنندگان درون کاهش زباله های الکترونیکی غافل شد. ما نیز به نوبه ی خود باید تو فروش و جایگزینی محصولات و فاحش کردن مراکز مناسب برای بازیافت و رویکردهای مشابه تقلا کنیم. راه اندازی بازیافت ایران نیز تو سال های اخیر، بوسیله اهمیت خاکروبه های الکترونیکی پی بازداشت و علاوه بر تلاش های نسبی برای اتیکت سازی بازیافت زباله ها، مراکز مخصوصی نیز برای اخذ آن ها مدیریت می یواش.بیشتر بخوانید:آگاهی از محصولات بازیافتی، مقصود برای انجام بازیافت را افزایش می دهددستیابی به پیشرفتی خیره کننده داخل تولید پلاستیک های بازیافت پذیر۱۴ راهکار بخاطر استفاده بهینه از کامپیوترهای قدیمیچگونه هند به رهبر تلفات کاغذ تو گیتی تغییر شدنروژ ۹۷ درصد از تمامی بطری​ های پلاستیکی مصرف شده را بازیافت می درنگ

کشف پاسخی ابتکاری برای معمای نحو راه وجود داشتن پوست گورخرها

علت اینکه چرا پوست گورخرها دارای خطوط راه اسلوب متمایز است، قدیم موضوع بحث و جدل های علمی بوده و یکی از واقعی ترین فرضیه ها می گوید که آن ها مکانیسمی برای کنترل حرارت هستند. پژوهشی سال گذشته انجام شد که خط بطلانی روی این فرضیه کشید، اما زمان حال شواهد جدیدی بوسیله دست آمده است که آن را تأیید می درنگ.

پژوهشگران در جدیدترین مطالعه ی خویشتن و تو آزمایشی که تا پیش از این انجام نشده بود، تفاوت دمایی بین خطوط سیاه و سفید دو گورخر بی حرکت آفریقا را داخل زیستگاه طبیعی آن ها بررسی کردند. آن ها دریافتند که خطوط سیاه و سفید تو طول گرمای روز پهن می شوند و بین آن ها تفاوت دمایی وجود دارد، بوسیله طوری که دمای خطوط سیاه ۱۵ درجه گرم نم از خطوط سفید است. این اختلاف دمایی به حدی است که می تواند جریان های همرفتی کوچکی را روی پوست گورخر ایجاد یواش و او را خنک نگه دارد؛ اما اثر جزیی این خطوط تنها عامل این فرایند حلق.مقاله های مرتبطنوعی موش آفریقایی درد را عاطفه نمی کندمشاهده پلنگ سیاه در آفریقا پس از ۱۰۰ سال

بالاخص، زمانی که پژوهشگران دمای پوست گورخر غیرزنده ای را اندازه گرفتند که به عنوان آزمایش روی رخت آویز انداخته شده بود، تأثیر مشابهی را مشاهده نکردند. درواقع این پوست های متعلق به گورخرهای بی جان امکان پذیر حیات تا ۱۵ منصب گرم نمدار از دمای پوشش حیوان حی شود.

به عبارتی بوسیله دید می رسد که گورخر زنده از سازوکار یخ کنندگی مضاعفی فراتر از خطوط سیاه و سفید کاربرد می کند و پژوهشگران فکر می کنند که جهت این موضوع را می دانند؛ آن ها مشاهده کردند که گورخرهای زنده موافق نیازشان، موهای خطوط سیاه را برای بوسیله تله انداختن یا رهاکردن گرما سیخ می کنند.

استفاده از حیوان زنده برای ادا پژوهش اخیر، تفاوت بنیادی آن با استیناف سال گذشته است که تو آن بوسیله جای گورخر زنده، پوست حیوان را روی بشکه های آب قرار دادند. پژوهش جدید بوسیله همت فنی زیست شناسی سابق و طبیعت شناس آماتور آلیسون کاب و همسرش استفان کاب، جانورشناس، عمل شده است. آلیسون کاب می گوید:در طول سال های یدکی که تو آفریقا زندگی می کنیم، قدیم از اینکه گورخرها زمان زیادی را زیر گرمای سوزان روز به چرا مشغول می شوند، متعجب می شدیم و تامل می کردیم که شاید خطوط روش راه غشا موجودی بوسیله نوعی به کنترل دمای بدن آن ها کمک می کند. ۴۰ سال قبل در بدوی تلاش هایم بخاطر آزمایش این فرضیه، دمای آب درون بشکه های نفت را با پوشش های نمدی در رنگ های مختلف مقایسه کردم، ولی فکر کردم که این گونه خوبی برای آزمایش محو و دوست داشتم نحوه ی رفتار این خطوط را روی گورخرهای زنده ببینم.

این دو نفر دیدند که در طول هفت ساعت از گرم ترین ساعات روز در آفریقا، خطوط سیاه روی دو گورخر مورد مشاهده بین ۱۲ تا ۱۵ منصب ثابت می ماند و گرم مرطوب از خطوط سفید آن ها می شود و همین موضوع روانی همرفتی کوچکی را بوسیله حیات می آورد. تباین دمایی خطوط سیاه و سفید پوستی که روی رخت آویز قرار داشت، متشابه حیات و دمای خطوط سیاه تا ۱۶ درجه گرم خیس از خطوط سفید می شد؛ اما برخلاف پوست جانور زنده، دمای کلی این پوشش درون طول روز ثابت نمی ماند. درواقع، دمای خطوط سیاه گورخر زنده تا ۵۶ منصب ارتفاع می رفت، ولی خطوط سیاه پوشش غیرزنده ی روی لوازم آویز بوسیله حرارت سوزان ۷۱ منصب می رسید. پس ظاهراً موافقت دیگری نیز در گورخر زنده رخ می دهد که در آزمایش های پیشین نظیر بشکه های آب خواه قراردادن غشا گورخر روی رخت آویز اتفاق نمی افتاد.

پژوهشگران ایده هایی را برای علت این موضوع مطرح می کنند. اول، عرق کف مانندی که از گورخر (و اسب ها) ترشح می شود، به روانی همرفتی روی سطح پوست دستیار کرده و علاوه بر اضافه مساحت سطح این مایع روی پوست، فرایند تبخیر را تعجیل می کند. دوم، پژوهشگران شاهد سیخ شدن موهای خطوط سیاه بودند، این موضوع شاید به آن ها کمک می کند تا در ساعات خنک صبح، محیط را در خویشتن نگه دارند و در هنگام گرمای روز، این فضا را آزاد کرده و آبی که روی سطح بدن پایگاه قرار دارد را سریع تر دود کنند.

بااینکه تفاوت دمایی بین خطوط راه راه پوست گورخر از دهه ی ۱۹۷۰ مورد توجه پژوهشگران بوده است، اما استیناف اخیر ارزیابی های گسترده نمدار و جزئیات بیشتری را به دانسته های پیشین تکثیر می کند که مشاهده ی گورخرها در زیستگاه غریزی گیرایی را همچنین دربر می گیرد. پژوهشگران به این مولود رسیدند که خطوط سیاه و سفید، محلول غلیظ قندی دارویی کردن و سیخ شدن موها همه به خنک شدن گورخر در گرمای سوزان روزهای آفریقا دستیار می کنند. آن ها همچنین معتقدند که جریان چرخشی محیط روی پوست گورخر باعث می شود که مگس ها از آن ها دور شوند؛ این تأثیر در تعدادی از پژوهش های پیشین نیز مشاهده شده بود.

درهرصورت این یافته، پایان بحث و جدل ها بر قانون خطوط راه راه غشا گورخر تراشیدن و باید گورخرهای بیشتری بررسی و مشاهدات مضاعفی ایفا شود. بااین حال، پژوهش اخیر درباره ی اینکه این خطوط سیاه و سفید چطور می توانند باهمراهی فرایندهای بیولوژیکی داخلی حیوان، به تنظیم دمای بدن او معاون کنند، ایده های جالبی را مطرح می کند. آلیسون کاب می گوید:راهکار تعادل گرمایی گورخر، هوشمندانه تر، پیچیده مرطوب و زیباتر از معادل فرض ما است؛ هرچند که به منظور جمع آوری شواهد و درک کامل اینکه چطور خطوط سیاه و سفید روی پوست گورخر بوسیله کنترل دمای بدن او کمک می کنند، باید پژوهش متجاوز بیشتری انجام شود. غلام اکنون ۸۵ سال دارم و درنتیجه سایرین باید این کار را ادامه دهند.بیشتر بخوانید:آدم های عصر پارینه سنگی غذای نشاسته دار مصرف می کردندبزرگ ترین پستاندار گوشتخوار آفریقا از خرس قطبی هم بزرگ تر بودآفریقا با بهره گیری از بلاک چین مسائل ارشد خود را حل می کندچشم انداز مالی استارتاپ های آفریقا داخل سال ۲۰۱۸مشاهده پلنگ سیاه در آفریقا پس از ۱۰۰ سال

احتمال تکرار فاجعه ای شبیه چرنوبیل چقدر است؟

جهان یادگیری های یدکی از فاجعه ی چرنوبیل پژمان است؛ فاجعه ای اجل وهله که به لطف سریال جدید شبکه ی تلویزیونی HBO، دوباره بر سر زبان ها بی ریا است. اگرچه بسیاری از دلایل و عناصر زخم هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارند، چند نکته درباره ی این ضغطه قطعی است. تو ۲۶آوریل۱۹۸۶، هسته ی رآکتور هسته ای نزدیک بوسیله شهر پریپیات بازمی شود و خاکستر مواد رادیواکتیو در هوا پخش می شود؛ شهری که زمانی کمی از اتحاد جماهیر شوروی بود. با گذشت سه ماه از انفجار، بسیار از ۳۰ نفر به دلیل بیماری ناشی از تشعشعات شدید، جان خود را از دست می دهند و براساس تخمین دانشمندان، این کبود شدگی بر ده ها و حتی صدهاهزار نفر تأثیر گذاشته است.

عریضی ای از سریال چرنوبیل پیدایش شبکه ی HBO که این زخم را به شمایل کشیده است

براساس مجموعه ی تلویزیونی HBO، هدف از بازسازی زخم ی چرنوبیل، پیشگیری از رخداد مجدد صدمه ای مانند آن بود؛ اما فاصله ی دست افزار تا عمل زیاد بسیار است. انجمن جهانی هسته ای ۱۰ رآکتور کوشا از نوع کانالی استعداد بالا (RBMK) را در روسیه فهرست کرده است (یکی از رآکتورها در سن پترزبورگ تو سال ۲۰۱۸ از رده خارج شد). روسیه ، تنها کشوری است که از این رآکتورهایی مصرف می درنگ که دراصل، ائتلاف جماهیر شوروی آن ها مدل سازی کرده و ساخته اند.مقاله های مرتبط:زندگی درون دهات پریپیات؛ قبل و بامداد پس ازآن از فاجعه چرنوبیلداستان چرنوبیل؛ قسمت نخست: چرا راکتور نیروگاه اتمی منفجر شد؟

چهار رآکتور RBMK در کورسک، شهری تو باختر روسیه و سه رآکتور تو سن پترزبورگ، شهری با زیاد از پنج میلیون نفر جمعیت و سه گانه رآکتور دیگر در ده اسمولنسک، شهری در فاصله ی چهارساعتی از مسکو، شناسایی شده اند. یکی از رآکتورهای RBMK اسمولنسک مجوز عملیات تا سال ۲۰۵۰ را دارد؛ ولی مجوز سایر رآکتورها بین سال های ۲۰۲۱ تا ۲۰۳۱ منقضی خواهد شد.

اگرچه تغییراتی در میله های کنترلی رآکتورها و سوخت اورانیومی به وجود آمده است، به عقیده ی دانشمندان، طراحی آن ها هنوز سراسیمه کننده است. ادوین لایمن، مدیر پروژه ی امنیت هسته ای داخل اتحادیه ی دانشمندان مشت اندرکار (UCS) می گوید:صرف دیدن از اصلاحات روسیه درون رآکتورها، ابعاد اساسی و مهم طراحی سازش ناپذیر هستند. آن ها نمی توانند زنهار RBMK را به استاندارد موردانتظار رآکتورهای آب سبک غربی برسانند.

برخلاف رآکتور آب سبک، RBMK از بلوک های گرافیتی برای کُندکردن نوترون ها و تولید برق استفاده می کند. این فرایند خویشی ضریب خلأ مثبت است که رآکتور را در سطوح پایین توان ناپایدار می سازد. حداکثر مدت فعالیت حلال رآکتورهای RBMK سی سال است؛ ولی مقام های رسمی طول زندگی رآکتورها را تمدید کرده اند. در سال ۲۰۱۵، نیمی از توان هسته ای روسیه از رآکتورهای تمدیدشده تأمین می شد. بوسیله نقل از انجمن جهانی هسته ای، چند رآکتور باستانی پر حرارت در کورسک و سن پترزبورگ وجود دارند که از دهه ی ۱۹۷۰ کار می کنند و نگرانی های یدکی برای باختر به بود آورده اند.

روسیه مدعی است رآکتورهای ارتقایافته کاملا با استانداردهای امنیتی بین المللی متجانس هستند. تقریبا ۱۰ درصد از صاعقه روسیه از نیروی هسته ایتأمین می شود و این کشور سرود دارد با هدف توسعه ی پروگرام ی هسته ای، این مقدار را تا پایان قرن بوسیله ۸۰ درصد برساند. سازمان بین المللی انرژی اتمی صادرات محصولات و خدمات هسته ای را یکی از بنیادی ترین فعالیت های اقتصادی روسیه نشانی کرده است.بیشتر بخوانید:بقای گیاهان چگونه پس از کبود شدگی چرنوبیل تداوم یافت؟بیوگرافی ارنست رادرفورد، پدر فیزیک و شیمی هسته ایداستان چرنوبیل؛ تقدیر دوم: مدیریت هیاهو و درس های تاریخیداستان چرنوبیل؛ قسمت مطلع: چرا راکتور نیروگاه اتمی منفجر شد؟بیوگرافی انریکو فرمی، فیزیک دان ایتالیایی ملقب بوسیله معمار عصر هسته ای