وسعت آلودگی پلاستیکی اعماق اقیانوس ها فراتر از تخیل است

هر سال به طور میانگین ۸٫۸ میلیون پیکر پلاستیک وارد اقیانوس ها می شود که زیادترین آلودگی می تواند ۱۴ میلیون تن، یعنی کمیت وزن دو میلیون فیل باشد. تجزیه ی اکثر پلاستیک ها، صدها سال کشش می کشد و تا اینکه پس از آن بوسیله قطعات کوچکی به نام میکروپلاستیک تغییر می شوند که احتمالاً هیچ گاه ازبین نخواهند رفت.

باتوجه بوسیله اینکه اکثر استیناف ها، سطح آب را بررسی کرده اند، اطلاعات یدکی از خوش نویسی لول و تراکم این میکروپلاستیک ها داخل اعماق اقیانوس حیات ندارد. بااین حال، پژوهش جدیدی داخل نامه ی Scientific Reports منتشر شده است که نشان می دهد تجمع میکروپلاستیک های اعماق اقیانوس (در حدفاصل اعماق حدود ۲۰۰ تا ۶۰۰ متری) به همان قطع ی سطح آب اقیانوس ها است. مقابل این پژوهش، تراکم پلاستیک های ریز و حجم ورود آن ها به آب ها، تفاله ها و گروه های جانوری اعماق دریاها متجاوز گشاد تر از دانسته های پیشین پژوهشگران است.میکروپلاستیک ها تو اعماق اقیانوس

آنیلا چوی، نویسنده ی مبصر این پژوهش و تیم او برای بررسی میزان گستردگی میکروپلاستیک ها در بخش های عمیق اقیانوس ها، دستگاه های زیرآبی کنترل از متد دور را به اعماق مختلف خلیج مونتری در کالیفرنیا فرستادند. آن ها در نمونه برداری از عمیق ترین بخش های اقیانوس، تا اینکه داخل عمق ۹۷۵ متری دامن امواج، میکروپلاستیک پیدا کردند. بزرگ ترین انباشت این آلودگی تو حدفاصل اعماق حدود ۲۰۰ تا ۶۰۰ متری و با تراکم ۱۲ تا ۱۵ ذره در هر مترمکعب استراحت داشت که به طور میانگین اگر بیشتر از «زباله دان بزرگ اقیانوس آرام» نباشد، ناچیز از آن نیست.مقاله های مرتبطمیکروپلاستیک ها همراه تورم به همه جا سفر می کنندمیکروب هایی که آلودگی پلاستیکی اقیانوس ها را پاک می کنندنفوذ زباله‎های پلاستیکی بوسیله عمیق ترین تقدیر های اقیانوس

این نوار آبی که بین هاوایی و کالیفرنیا قرار دارد، بیش از ۱٫۸ تریلیون قطعه ی پلاستیک و میکروپلاستیکی اب باز دارد که وزن ۲۵۰ تکه زباله به ازای هر نفر روی اجبار ی زمیناست. چوی و همکارانش می گویند اکثر میکروپلاستیک هایی که در خلیج مونتری بی پرده کرده اند، از نوع پلاستیک هایی نظیر پلی اتیلن ترفتالات است که اغلب برای تمهید ی بسته بندی های یک بار استعمال به کار می رود. درواقع، بیشتر بطری های آب و خرید از پلی اتیلن ترفتالات تمهید می شوند.

آن ها معتقدند این میکروپلاستیک ها که اغلب روی سطح آب شناور هستند، با واردشدن بوسیله بطن حیوانات دریایی نظیر کرمینگان ها و خرچنگ های قرمز، بوسیله اعماق اقیانوس ها راه پیدا می کنند. این دو جانور، ذرات پلانکتون که حد ای مانند میکروپلاستیک دارند را می خورند. کرمینگان ها، پالیده خوار هستند؛ بدان معنا که باکمک فیلترهای چسبنده ای از جنس مخاط، غذای شناور در اعماق اقیانوس را می گیرند و پس از جذب مواد ضروری، این فیلترها را دور می اندازند که در بستر دریا ته نشین می شود.

نویسندگان این پژوهش، پلاستیک پلی اتیلن ترفتالات را در روده و مخاط دور ریخته شده ی هر دو سبع پیدا کردند. پس این احتمال وجود دارد که میکروپلاستیک ها درون این فیلترها گیر می افتند و با آن ها دور ریخته شده و تو اعماق آب ته نشین می شوند.عدم خبر دانشمندان از وسعت آلودگی پلاستیکی

پژوهش قبلی نیز به طور مشابه مقادیر نگران کننده ای از پلاستیک را درون مناطق دورازانتظار مشخص کرد. استیناف دیگری درون سال ۲۰۱۵ برآورد کرده وجود که بین ۱۵ تا ۵۱ تریلیون قطعه میکروپلاستیک درون اقیانوس های دنیا بود دارد که پیمانه آن ها به ۲۶۱ هزار پیکر می رسد. اوایل همین امسال وجود که دانشمندان بسیار از ۴۱۴ میلیون قطعه زباله داخل جزایر تقریباً غیرمسکونی اقیانوس هند یافتند. دانشمندان همچنین در ماه فوریه توانستند در بطن حیوانات کوچکی در تاریک ترین و عمیق ترین مدخل اقیانوس تسکین (داخل عمق حدود ۱۱ هزار کیلومتری) پلاستیک برملا کنند.

معضل میکروپلاستیک ها فقط بوسیله زندگی دریایی محدود نمی شود. طبق اطلاع دادن مؤسسه ی   اسمیتسونین، آن ها بوسیله طعام و نوشیدنی های ما اسلوب یافته اند و حتی تو سرگین ما نیز وجود دارند. بخش زیادی از ماهی ها و حلزون صدف دار این میکروپلاستیک ها را می خوردند و بااینکه دانشمندان هنوز از عواقب حتمی آن بر اشتی انسان مقدمه نیستند، اما موافق پژوهشی که در سال ۲۰۱۳ اجرا شد، حیوانات دریایی با نوشیدن پلاستیک احتمالاً مواد کیمیایی خطرناکی را پس انداز کنند که می تواند به تومورها و مشکلات کبدی منتهی شود. تو امتداد همین مواد کیمیایی ممکن است به زنجیره ی غذایی راه پیدا کنند.

این واقعیت که میزان میکروپلاستیک های اعماق اقیانوس به همان اندازه ی سطح آن است، علامت می دهد که اطلاعات ما درباره ی وسعت دقیق معضل پلاستیک ها بسیار کم است. بروس رابینسون، از نویسندگان استیناف می گوید:برابر نتایج بوسیله دست آمده، باید استیناف های مشابهی در اعماق آب های سایر نقاط جهان انجام دهیم تا بوسیله این ترتیب، بتوانیم وسعت این شاق را محسوس کنیم.

یافتن پاسخ این سؤال از آن جهت حائز اهمیت است که شاید مدل پلاستیک اقیانوس ها طی دهه ی آینده، سه مقابل شود و متعاقباً حیوانات بحری بیشتری همانند جناح ها درگیر و کشته شده و میلیون ها تکه زباله به جوامع جزایری سرازیر شوند.بیشتر بخوانید:هر آنچه لازم است درباره طرح متاخر چوب بست و فرد تهران بدانیدتلاش برای به کارگیری جانوران دریایی بوسیله عنوان جاسوسزمین خانه ما: از سیاره آبی چه می دانیم؟ (قسمت دوم و پایانی)کشف آشیانه های پلاستیکی زنبورهای وحشی داخل آرژانتینتایید منشا غیرعادی الماس در پژوهشی متاخر