زباله های الکترونیکی؛ مشکلی بین المللی که هر روز ارشد تر می شود

چین در جدیدترین سیاست گذاری های خود، از ماه سپتامبر گذشته ادخال ۲۴ جنس زباله ی جامد را به قلمرو ممنوع کرد. تصمیم گیری چینی ها کشورهایی همچون ایالات متحده، بریتانیا، استرالیا و ژاپن را با مشکلی بزرگ روبه رو کرد. تا سال گذشته ی میلادی، گره به عنوان پذیرنده ی ۷۰ درصد از زباله های الکترونیکی جهان شناخته می شد. این خاشاک ها مواردی همچون کامپیوتر، گوشی موبایل، پرینتر، تلویزیون، مایکروویو و بسیاری قطعات و تجهیزات الکترونیکی دیگر را محتوی می شدند.مقاله های مرتبط:پنل های خورشیدی امروز، زباله های الکترونیکی فرداچرا عملکرد دانشمندان داخل بازیافت زباله و تلفات ناتوان است؟

صادرات زباله برای گره تجارتی بود که طرفین از آن راضی بودند. کشورهای پیشرفته با دشواری کمتر زباله های خود را دفع و چینی ها هم مواد اولیه برای تولیدات بازیافتی خود را ستاندن می کردند. این کشور آسیایی از سال گذشته و با اتساع نگرانی ها درباره ی فضا زیست، واردات بسیاری از خاکروبه های الکترونیکی را ممنوع کرد. با تصویب قانون جدید، کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی بیش از همگی سراسیمه شدند. البته، آن ها نخست صادرات خود را بوسیله جنوب شرقی آسیا انجام دادند؛ اما ویتنام و تایلند غم بوسیله عنوان بزرگ ترین واردکنندگان زباله، پس از مدتی فعالیت خود را محدود کردند.

در سال ۲۰۱۶، انباشتگی جهان ۴۹ میلیون قامت خاشاک ی الکترونیکی تولید کرد؛ یعنی موافق با ۴,۵۰۰ عدد بارو ایفل. پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۱، این نرخ به ۶۰ میلیون قد برسد.دلیل افزایش تولید خاکروبه ی الکترونیکی

اگر نگاهی به حوالی خود بیندازید، قطعا دلیل افزایش خاکروبه های الکترونیکی را به صبر وارد می شوید. فناوری روز بوسیله روز فایده خود را بوسیله عمر ما اضافه می دهد. نصف هادی ها و انواع حسگرها امروزه به محصولاتی اضافه می شوند که هیچ گاه تصور طراحی این چنینی را بخاطر آن ها نداشتیم. نمایشگرهای پوشیدنی، تجهیزات خانه ی هوشمند، تلویزیون هایی با قابلیت پخش برنامه های اینترنتی و بسیاری محصولات دیگر، امروزه بیش از همیشه محتوی تجهیزات الکترونیکی هستند.

تو دورانی که توسعه ی فناوری با سرعت بیش متجاوز رخ می دهد، زندگی دستگاه ها اندوه کوتاه مرطوب می شود. به عنوان مثال، بسیاری از مایه ها بوسیله محض متروک شدن باتری دور انداخته و با دستگاه های جدید جایگزین می شوند. همکاری ها همچنین به رخساره عمدی کاربرد از محصولات قدیمی را بوسیله سمت منسوخ شدن پیش می برند. آن ها طراحی یا نرم افزار محصولات جدید را با بهترین امکانات به روز می کنند و پشتیبانی محصولات قدیمی را نیز به مرور کاهش می دهند.

امروزه داخل بسیاری از نقاط جهان، خرید محصولات جدید آسان تر و ارزان نمدار از تعمیر وسیله های قدیمی خواهد بود؛ هرچند تو برخی مناطق دیگر، تعمیر و خرید هر دو بخاطر کاربران دشوار شده اند. بوسیله هرحال، معامله پایدار همکاری های فناوری با قدرت ادامه دارد.امروزه محصولات الکترونیکی بسرنوشت شوم دچار کردن جدانشدنی زندگی ما هستند

ارزش میانگین کالاهای دیجیتال بوسیله صورت میانگین کاهش می یابد؛ روندی که موجب افزایش انتظار طبقه ی متوسط و پایین برخی جوامع بوسیله فروش محصولات الکترونیکی شد. به بیان ساده تر، جوامع بیش از همیشه بوسیله سمت دیجیتالی شدن پیش می قضیه. آمارهای جهانی علامت می دهد نیمی از خانه ها امروز به اتصال اینترنت مجهز هستند و ۷.۷ میلیارد نفر نیز گوشی تلفن همراه دارند.زباله ی الکترونیکی چیست؟

دستگاه های الکترونیکی ترکیبی از مواد را دربرگیرنده می شوند که از طلا و نقره و مس تا پلاتینیوم، پالادیوم، لیتیوم، کبالت و دیگر مواد باارزش درون آن ها دیده می شوند. آژانس حفاظت محیط زیست آمریکا آمار جالبی از زباله های الکترونیکی عرضه می بطی ء. موافق آمار اعلام شده، یک تنه مدار الکترونیکی ۴۰ تا ۸۰۰ مقابل زر و ۳۰ تا ۴۰ برابر مس نسبت به یک تن سنگ معدن درون آمریکا دارد. با توجه بوسیله چنین آمارهایی، قیمت بازیافت زباله های الکترونیکی نیز روشن تر می شود.

دستگاه های الکترونیکی علاوه بر مواد مذکور، فلزات سمّی سنگین همچون سرب، جیوه، کادمیم و برلیم، پلاستیک آلاینده ی PVC و مواد کیمیایی خطرناک حزن تو کنار دارند که برای صلح و صفا انسان و هوا زیست زیاد خطرناک هستند.

در سال ۲۰۱۶، مقدار مواد موجود داخل خاکروبه های الکترونیکی کل گیتی تقریبا ۶۴.۶ میلیارد دلار تخمین زده شد. البته، عزب ۲۰ درصد از مواد بوسیله نوعی بازیافت شدند که بازیافت مواد باارزش موجود در خاکروبه ها را ممکن کرد. درواقع، ظرفیت اساسی ای از مواد در مناطق دفن زباله جمع آوری می شوند که امکان نفوذ مواد شیمیایی و آلوده کردن آب های زیرزمینی را افزودن می دهند.

با افزایش خرید تجهیزات الکترونیکی، تولیدکنندگان نیز با افت مواد ابتدایی برای تولید محصولات روبه رو می شوند؛ درنتیجه، بازیافت مواد و استخراج آن ها از محصولات عتیقه و کارکرده صرفه های اقتصادی و زیست محیطی فراوان دارد. چنین روندی بوسیله صیت معدن کاوی شهری (Urban Mining) شناخته می شود. تحقیقات جدید چینی ها نشان می دهد معدن کاوی مس و زر و آلومینیم از عقل آهن هزینه اش ۱۳ طبق بیشتر از بازیافت آن ها ازطریق معدن کاوی شهری خاکروبه های الکترونیکی است.هنر بازیافت خاکروبه های الکترونیکی

بازیافت خاشاک های الکترونیکی هم به رخساره رسمی و اندوه غیررسمی انجام می شود. بازیافت رسمی محتوی دمونتاژکردن قطعات و جداسازی و سپس دسته بندی مواد تشکیل دهنده و درنهایت، تمیزکردن آن ها می شود. پس از تمیزکردن قطعات، آن ها را با استفاده از تجهیزات مکانیکی خُرد می کنند تا در وهله ی بعدی، گروه بندی حرفه ای با برگ پیشرفته عمل شود.

در این مراحل، شرکت ها باید قوانین سلامتی و مقررات قرین را بوسیله امر گیرند و ابزارهایی بخاطر کاهش اثرهای سمّی مواد در کارخانه نصب کنند. این طور روندهایی بازیافت رسمی و اصولی را مشکل می کند؛ درنتیجه، بسیاری از کشورها و همکاری ها به صورت غیرقانونی زباله های خویشتن را به کشورهای درحال ترقی صادر می کنند تا بازیافت مفت تر در آنجا انجام شود.حجم مهم ای از بازیافت زباله های الکترونیکی به صورت غیررسمی عمل می شود

ایالات متحده، دومین تولیدکننده ی خاشاک های الکترونیکی پس از چین، در سال ۲۰۱۰ حدود ۱۰ میلیون جثه زباله ی الکترونیکی تولید کرد. در آن سال، تنها ۲۹ درصد از خاکروبه های تولیدشده بازیافت شدند و سایر نیز عموما سرنوشتی بوسیله سوا دفن شدن و سوزاندن و انبارشدن نداشتند.

داخل این میان، آمارهای موسسه مستقل و نظارتی Basel Action Network توقع می نرم ۴۰ درصد از زباله های الکترونیکی آمریکا در خارج از مرزهای این سرزمین و بوسیله رخ صادرات بازیافت شد. ظرفیت مهم ای از صادرات مذکور نیز به کشورهای درحال توسعه انجام شد که عموما داخل آسیا هستند و از روش های غیررسمی و غیرقانونی برای بازیافت استفاده می کنند.

در محیط های بازیافت غیرقانونی و غیررسمی، مردان و نسوان و کودکان مبتلا کار هستند که مواد ارزشمند را با سوزاندن و ذوب کردن مواد بی قیمت حصول می کنند. در فرایندهای آن ها، از جیوه و اسید برای بازیافت طلا مصرف می شود و بسیاری از برگ نیز با دست دمونتاژ می شوند تا قطعات ارزشمند از آن ها استخراج شود.

کارگران مراکز بازیافت غیرقانونی عموما تجهیزات حفاظتی ندارند و از حمل مواد خطرناک نیز آگاه نیستند. تحقیقات نشان می دهد تنفس مواد شیمیایی خطرناک و تماس مستقیم با مواد الکترونیکی سمّی حتی در مراکز رسمی و قانونی نیز مشکلات متعددی به همراه دارد. سقط جنین، اجل نوزادان، وضع حمل زودهنگام، متولد نوزادان نارس، جهش های ژنتیکی، مشکلات مادرزادی، عملکرد نامنظم غده ی تیروئید، افزایش سرب در خون، کاهش عملکرد شُش ها و اختلالات عصبی رفتاری از پیامدهای قرارگیری داخل معرض چنین موادی هستند. به علاوه، مواد سمّی خاکروبه های الکترونیکی هوا و مزار و آب زیرزمینی را همچنین آلوده می کنند.

مرکز بازیافت رسمی زباله در رواندا

با وجود تمامی خطرهایی که به آن ها اشاره کردیم، افراد متعددی در کشورهای درحال توسعه بوسیله کار درون مراکز بازیافت غیرقانونی مشغول هستند. آن ها درآمد کم خود را از همین فرایندها همچون دمونتاژکردن محصولات الکترونیکی، بازیابی آن ها، تعمیر و فروش قطعات مشت دوم تصرف می کنند. منطقه ی گوییو داخل چروک امروزه به عنوان پایتخت یا مرکز زباله های الکترونیکی جهان شناخته می شود؛ به گونه ای که ۷۵ درصد از خانوارهای این منطقه در بازیافت خاکروبه های الکترونیکی مشغول بوسیله فعالیت هستند. بازیافت های غیررسمی و غیرقانونی در هند، نیجریه، غنا و فیلیپین نیز تو سطوح گسترده انجام می شود.

بازیافت غیرقانونی علاوه بر مشکلات سلامتی، بوسیله تهدیدهای امنیتی نیز منجر می شود. بازیافت های رسمی شریک ها را ملزم به پاک سازی اطلاعاتی مایه ها می کنند؛ درحالی که در مراکز غیررسمی این طور رویکردی اجرا نمی شود.بازیافت غیررسمی ریسک افشای اطلاعات مهم را تیمار در پی دارد

مجرمان سایبری در میان خاکروبه های الکترونیکی به ظهر داده های باارزش و خصوصی همچون اطلاعات کارت های اعتباری هستند. به عنوان نمونه ای از مفروضات ارزشمند، می استعداد به زباله های الکترونیکی تو منطقه ی آگلوبلوشی در گشاده دستی رمز کرد که جزئیاتی از قراردادهای دولتی ایالات متحده از جمله قراردادهای آژانس اطلاعاتی وزارت دفاع و سازمان کنف محموله ونقل و ایمنی میهن ایالات متحده ی آمریکا کشف شد.

کشورهای ثروتمند به رخ میانگین سالانه ۲۳ درصد از زباله های الکترونیکی خود را بوسیله کشورهای درحال توسعه ارسال می کنند. هيئت قانونگذاری ی اروپا و ۱۸۶ کشور دیگر کنوانسیونی به نام بازل را تصویب کردند که درون آن، کشورهای توسعه یافته باید صادرات خاشاک های خطرناک خویشتن به کشورهای درحال ترقی را به حداقل برسانند. با وجوداین، هنوز بسیاری از کشورهای ترقی یافته به قوانین مصوب پایبند نیستند و ایالات متحده ی آمریکا، عزب ناحیه ترقی یافته ای محسوب می شود که کنواسیون بازل را تصویب نکرد. آن ها هم اکنون قراردادهای متعددی اجرا می کنند که صادرات زباله های خطرناک به کشورهای درحال توسعه را در حجم فراوانی ممکن می کند.

بازیافت زباله الکترونیکی در گوییولزوم راهکارهای چندگانه

همان طورکه گفته شد، آمریکا پس از چروک دومین تولیدکننده ی زباله های الکترونیکی محسوب می شود. آن ها درحال مهیا هیچ عرفی برای مدیریت بازیافت زباله های الکترونیکی یا ممنوعیت صادرات بوسیله کشورهای درحال توسعه ندارند. ۲۸ دهکده آمریکا و منطقه ی کلمبیا قوانین بازیافتی خاص خویشتن را تصویب کرده اند که در اجرا فرق هایی با اندوه دارد. برخی از خانه دادن ها قراردادهای پیمانکاری بخاطر جمع آوری خاشاک ها اجرا و فدایی دیگر، شرکت ها را بوسیله بازیافت نسبت به مقدار ابتیاع ملزم می کنند.

کشورهای ایالتی متشابه آمریکا و قوانین متفرقه ی داخلی آن ها، مشکلی اساسی ایجاد می کنند. هیچگاه یک از ده ها بوسیله تنهایی تسهیم بازار چندانی ندارند تا شرکت ها را ملزم به تولید محصولات حامی زیست کنند. درمقابل، اتحادیه ی اروپا قرار دارد که قوانینی تام برای ممنوعیت های گسترده محاسبه می کند. آن ها قانونی به معروفیت Hazardous Substances Directive تصویب کرده اند که کچل قاره را پوشش می دهد و مانند GDPR، اقتدار اجرای استانداردهای حرفه ای برای کل محصولات فروخته شده در اروپا را دارد. در قدری از این قانون، تولیدکنندگان به صیقل خرج برای بازیافت زباله های الکترونیکی مجبور می شوند. همین جزء نرخ بازیافت را داخل قاره ی سبز به ۳۵ درصد رساند که بیش از ایالات متحده است.

فرایند اجراشده در قاره ی اروپا علامت می دهد قوانین تمامیت توانایی ایجاد تغییرات داخل مسئله ی خاشاک های الکترونیکی را دارند. اگر قوانین مانند به عارض جهانی و به کمک اداره ملل متحد تصویب و انجام شوند، کشورهای دیگر حزن ملزم بوسیله رعایت آن ها خواهند شد و چه بسا صادرات زباله به کشورهای درحال توسعه کاهش چشمگیری مشخص نرم.

با توجه بوسیله روانی شدید تولید خاشاک های الکترونیکی، نمی توان بازیافت را راهکاری کامل برای محلول بحران دانست. فعالان هوا زیست و کارشناسان دنیای فناوری ایده ها و راهکارهای متنوع دیگری پیشنهاد می دهند که تو امتداد به آن ها می پردازیم.۱. طراحی بهینه ی محصولات

تولیدکنندگان برای کاهش زباله های الکترونیکی باید محصولات خویشتن را ایمنی خیس و با زندگی عملکردی و توان تعمیر و بازیافت بیشتر تولید کنند. بخاطر رسیدن بوسیله چنین هدفی مطلع باید کاربرد از مواد سمّی در محصولات کاهش پیدا کند. مهندسان شیمی در دانشگاه استنفورد در حال طراحی مدارهای الکترونیکی زیست خرابکاری پذیر هستند. مدارهای آن ها از موادی ساخته می شود که درون اسید با pH بسیار ضعیف (۱۰۰ برابر ناتوان تر از سرکه) حل می شوند. گروهی دیگر از محققان فرایندی برای خُردکردن خاکروبه های الکترونیکی و تبدیل آن ها به مواد نانو مدل سازی کرده اند که محصول نهایی را بوسیله پودری کاربردی در صنایع متعدد تغییر می کند. قسمت قسمت کردن Ronin8 در کانادا نیز فرایندی توسعه داده اند که از کمترین مقدار آب و انرژی برای بازیافت استفاده می بطی ء. در فرایند آن ها، فلزات و غیرفلزات با نوسان هایی با تناوب صوتی از هم جدا می شوند.

بازیافت خاکروبه الکترونیکی در آگلوبلوشی

امروزه، قضیه مدل سازی محصولاتی با توان مصرف یا تولید مکرر در دستورکار باهم اتحاد کردن ها راحتی ندارد. البته از سال ها پیش، شرکت های متعددی برای ساخت دستگاه های ماژولار برنامه هایی انجام کردند. آن ها دستگاه هایی تو سر داشتند که با جابه جایی فداکار قطعات به روز می شوند و احتیاج بوسیله جایگزینی کل دستگاه را از بین می برند.شاید گوشی های ماژولار نیاز به تعویض مداوم را در کاربران از بین ببرند

گوگل و ال جی و موتورولا همگی پروژه های گوشی های هوشمند ماژولار را در پاره رسیدگی و ترقی عقب کردند. البته، محصولات نهایی آن ها بها گرانی داشت و کاربران نیز صدای زیر مردانه حداکثر امکانات را تو نمونه های ابتدایی داشتند. بوسیله هر حال، اکثر پروژه های ماژولار متوقف شدند. اگر کاربران به ممارست درباره ی خطر های خاکروبه های الکترونیکی آگاه شوند، شاید خواهش شرکت ها به ادامه ی پروژه های آن چنانی و مقصود خرید غصه مجدد افزایش یابد.۲. حق مرمت

حق تعمیر وسیله های الکترونیکی در بسیاری از کشورهای جهان عرفی شبیه به کپی رایت دارد. در این کشورها، مشتریان اجازه ی تعمیر خواه دستکاری در مایه های خویشتن را ندارند. درواقع در صورت تعمیر دستگاه ها ازطریق افراد تأییدنشده، گارانتی یا خدمات آن فسخ می شود.

عادت منع مرمت دستگاه ها بسیاری از کاربران را از ایجاد تغییرات تو محصولات خود باز می دارد و اکثرا آن ها را به خرید دستگاه های جدید سوق می دهد. چنین روندی باعث ایجاد خاکروبه های الکترونیکی بیشتر می شود. به هر حال اداره های بی حد همچون سرو ifixit سعی می کنند حق تعمیر را از کپی رایت جدا کنند تا استفاده از دستگاه های باستانی هنوز بخاطر کاربران مقرون به صرفه بماند.

پروژه Ara تلفن ماژولار گوگل۳. مسئولیت تولیدکننده

برخی قوانین تولیدکنندگان محصولات را به مسئولیت پذیری درباره ی مدیریت دستگاه ها پس از بی مصرف شده ملزم می کند. ایده ی اصلی، کاربرد از مواد همان قطعات برای تولید محصولات متاخر است؛ مثلا در شهر نیویورک آمریکا، چنین قانونی اجرا می شود که بازیافت رایگان و کم ارزش را برای استفاده کنندگان اجرا می بطی ء.

هنگ کنگ یکی از مناطق پا بر جا واردکننده ی خاشاک ی آمریکایی ها محسوب می شود که زباله ی فراوانی تیمار تولید می کند. آن ها به صورت سالانه ۷۷ هزار تن زباله ی الکترونیکی تولید می کنند که ۸۰ درصد از آن بخاطر بازیافت به آسیای جنوب شرقی و آفریقا صادر می شود. مقام های هنگ کنگ به لطافت قانونی انجام کرده اند که تولیدکنندگان را به نمایش ی خدمات جمع آوری و بازیافت و مدیریت قطعات الکترونیکی ملزم می کند.۴. بازیافت اسایش تر

درون مناطق گوناگون جهان، مشارکت های نوپا خواه فعالان بزرگ دنیای فناوری برنامه هایی برای بازیافت بهتر محصولات الکترونیکی اجرا می کنند. در آمریکا، شرکتی بوسیله نام EcoATM فعالیت می کند که کیوسک هایی بخاطر قبض خاکروبه های الکترونیکی همچون گوشی های هوشمند و پخش کننده های موسیقی و محصولات مشابه در مناطق گوناگون انتصاب کرده است. آن ها زمان حال ۲,۷۰۰ کیوسک درون سرتاسر آمریکا دارند و برای توسعه تو کشورهای دیگر هم دستور کار هایی اجرا خواهند کرد.

بایدو، بزرگ ترین همدستی اینترنتی چین، برای انجام وظایف اجتماعی خود درون مملکت ی خاشاک های الکترونیکی، برنامه هایی کاربردی ایفا می درنگ. آن ها اپلیکیشنی به نام Baidu Recycle دارند که با همکاری برنامه ی توسعه ی جهانی موسسه ملل فعالیت می درنگ. کاربران این اپلیکیشن قطعات و تجهیزات خود را در فهرست خصوصی وارد می کنند و نیروی همکاری بایدو تو زمان مشخص برای دریافت آن مراجعه می کند. البته، کاربر مشخصات ابعادی و کتاب مدنظر و تصویری از محصول را باید در اپلیکیشن ملتفت کند. در مدت دو ماه فعالیت سرویس مذکور، بیش از ۱۱ هزاره دستگاه بازیافت شد.

کیوسک بازیافت الکترونیکی EcoATM۵. بازیافت بهتر

فرایندهای بازیافت بسته به فناوری های مصرف شده بازدهی متفاوتی دارند. تو کانادا، یکی از مراکز بازیافت زباله های الکترونیکی فرایند ذوب مس را با شدت و دمای بسیار متجاوز انجام می دهد. نیکولاس تملیس، از استادان دانشگاه کلمبیا در مرزوبوم ی محیط زیست، مرکز کانادا را یکی از بهینه نمونه های بازیافت زباله های الکترونیکی می داند.فرایندهای بازیافت باید برای بازدهی بیشتر بهینه سازی شوند

فرایند ذوب دمای زیاد مس، سهل وساده مذاب خراج را به حلّالی برای فلزات دیگر همچون طلا و نقره تحول می نرم. در مرکز بازیافت کانادا که داخل روین-نوراندا کبک واقع است، مس با دمای متجاوز ذوب می شود و دیگر فلزات را همچنین تو خود حل می کند. دشت نهایی مس ناخالصی خواهد بود که در مرحله ی بعدی، به پالایشگاه مس نقل مکان می شود و تو آنجا، فلزات گرانبها بها از آن استخراج می شوند. چنین روندی فقط موجب بازیافت فلزات حل شونده در مس می شود؛ ولی به هر حال فرایندی ارزان و با بازدهی چشمگیر محسوب می شود.

مرکز نوراندا سالانه ۵۰ هزاره بدنه خاشاک ی الکترونیکی برای بازیافت قبض می نرم. تملیس درباره ی این مرکز می گوید:مدل نوراندا شرکت کوچک جمع آوری زباله در آمریکا و همدستی کوچک و مرکز بازیافت عظیمی درون کانادا را شامل می شود. چنین مدلی را می توان در کشورهای دیگر هم انجام کرد. کشورهایی مانند گره و آمریکا که بی قراری اکنون هم مراکز پرعضله ذوب مس دارند، قابلیت اجرای مدل بازیافت این چنینی را خواهند داشت.

علاوه بر مثال مذکور، مجاهدت های دیگری حزن بخاطر گشایش بازیافت زباله های الکترونیکی ارتکاب می شود. هند و چروک برای حفظ فرایندهای بازیافت غیررسمی که سبب درآمدزایی قوم های بی اندازه می شوند، آن ها را به مرور با فرایندهای رسمی ترکیب می کنند تا خطرات سلامتی و زیست محیطی به حداقل برسد.

از برنامه هایی که برای بهبود بازیافت غیررسمی اجرا می شود، می نبوغ به صیقل هزینه به کارگران بازیافت رمز کرد که آن ها را وسوسه به تحویل خاشاک به مراکز رسمی می کند. به عنوان مثال، می توان درآمد تقریبی هر کارگر از دمونتاژ لامپ خلأ را در ازای تحویل این قطعه به مراکز رسمی به او صیقلی کرد.

۶. صرفه جویی دَوَرانی

اقتصاد دَوَرانی تلاش می کند همه ی کالاها و مواد آن ها را در تمامی مواقع یا حداکثر زمان امکان پذیر با حفظ بیشترین نرخ در حرکت دورانی نگه دارد. بیشترین ارج عبارت مهمی در تعریف اقتصاد دَوَرانی محسوب می شود که کرستن جانستون، لله دانشگاه کلمبیا تعریف دهش از آن می بطی ء. از دیدگاه او، بیشترین قیمت به معنای نردیک ترین ارزش به محصول اصلی است. بوسیله اعتراف دیگر، حصول حداکثری ارج نهفته در مواد و نیروی انسانی صرف شده برای تولید محصول، بوسیله دریافت زیادترین ارزش منجر می شود. اروپایی ها بسیار تقلا کرده اند تا صرفه جویی دَوَرانی را در کل قاره نظریه کنند.

جانستون با مثال گوشی های موبایل، مسیر ممکن صنعتی الکترونیک به سمت اقتصاد دورانی را تطویل می دهد:وقتی شما گوشی موبایل می خرید، تولیدکننده در همان مرحله هزینه های تولید محصول را گرفتن می نرم. تو پایان کار، شما یک گوشی دارید که تقریبا هیچگاه ارزشی ندارد و کاری حزن نمی توانید با آن انجام دهید. نمونه کنونی، مدلی عیبناک است. استاندارد دیگری را تخیل کنید که تولیدکننده مالکیت محصول را در زمان استعمال ی مشتری هم در جوانمردی داشته باشد. درون چنین مدلی، گوشی ارزان مرطوب فروخته می شود و کاربر تیمار بوسیله پس اعطا کردن آن پس از عمر مفید و گرفتن نسخه ی به روزتر ملزم خواهد بود؛ درنتیجه، هزینه های تولید با بازگشت قطعات به شرکت تولیدکننده تکرار می شوند.

استاد دانشگاه کلمبیا عقیده دارد مدل او درون آینده ای نه چندان دور اجرایی می شود. او می گوید دوده جوان کنونی دیگر نرخ آن چنانی بخاطر مالکیت محصولات قائل نیست و به نوعی مسئولیت مالکیت را برعهده ی صنعتی می داند. درنهایت نباید از مسئولیت کاربران و مصرف کنندگان درون کاهش زباله های الکترونیکی غافل شد. ما نیز به نوبه ی خود باید تو فروش و جایگزینی محصولات و فاحش کردن مراکز مناسب برای بازیافت و رویکردهای مشابه تقلا کنیم. راه اندازی بازیافت ایران نیز تو سال های اخیر، بوسیله اهمیت خاکروبه های الکترونیکی پی بازداشت و علاوه بر تلاش های نسبی برای اتیکت سازی بازیافت زباله ها، مراکز مخصوصی نیز برای اخذ آن ها مدیریت می یواش.بیشتر بخوانید:آگاهی از محصولات بازیافتی، مقصود برای انجام بازیافت را افزایش می دهددستیابی به پیشرفتی خیره کننده داخل تولید پلاستیک های بازیافت پذیر۱۴ راهکار بخاطر استفاده بهینه از کامپیوترهای قدیمیچگونه هند به رهبر تلفات کاغذ تو گیتی تغییر شدنروژ ۹۷ درصد از تمامی بطری​ های پلاستیکی مصرف شده را بازیافت می درنگ