موجب اضافه دمای هوا در اروپا چیست؟

موج گرمای اروپا باعث شده است، طالع ها با اطلاع دادن هشدارهای سلامتی، از مردم بخواهند با اتکا به روش های مختلفی خود را خنک نگه دارند؛ دراین میان قلمرو فرانسه گرم ترین دمای محیط را به ثبت رسانده است. درواقع، موج گرما باعث ابراز سیل های صاعقه آسا، آتش سوزی جنگل ها، توقف پرواز هواپیماها، خمیدگی خطوط وضع آهن، تعطیلی مدارس و هشدار کیفیت فضا شده است. چندین نفر همچنین به برهان تکثیر دمای بی سابقه جان خود را از دست داده اند. 

روز جمعه دمای هوای فرانسه رکورد ۴۵٫۹ درجه ی سانتی گراد را زد، هرچند شرایط سایر کشورهای اروپایی هم دست اندکی از فرانسه نداشت. در آلمان مردم بطری ها را با آب داغ پر می کنند و در فریزر می گذارند تا با خود به کالا خواب ببرند. فرانسه نیز فواره های آب را به عارض موقت درون مناطق اشفته انتصاب کرده و همچنین به استخرهای اشتراکی برای فعالیت تا اواخر شب مجوز داده است.

موج گرما زمانی در بکلی اروپای شمالی رخ می دهد که فشار بالای هوا تو این منطقه، هوای گرم سیرت آفریقا، پرتغال و اسپانیا را به سمت خویشتن می کشد و باعث اضافه دما و لطافت می شود. درحال حاضر، این هوای زبر العاده گرم از سمت صحرای مبصر آفریقا آمده است.مقاله های مرتبطموج های مرگبار گرما درون آینده بیشتر می شوند۵ مورد از تأثیرات امواج قطعی گرماموج گرمای جدی تو اروپا؛ رکورد دمای هوا در فرانسه به ۴۵.۱ منصب رسید

تیموتی هیوسون، سرپرست تیم پیش بینی در مرکز اروپایی پیش بینی میان مدت گونه هوا (ECMWF) می گوید که آسمان بدون سحاب تو ماه ژوئن مدال می دهد که نور شدید خورشید، دمای فضا را بسیار بیشتر رفعت می سرما. علاوه براین، وضعیت خشکی خاک باعث می شود که تبخیر کمتری رخساره بگیرد؛ فرآیندی که درحالت عادی زمین را خنک می نرم.

موج گرما، پدیده ی شایعی است، اما طبق نظر کارشناسان هواشناسی، باافزایش دمای جهانی سخت گیری می شود و احتمال وقوع آن افزایش می یابد که یکی از تأثیرات تک انتظار تغییرات اقلیمی است.

موج گرما تو اروپا

گراهام مدج، ممیز آب وهوایی از موسسه هواشناسی بریتانیا، می گوید:بااینکه تغییرات آب و هوایی به قیافه طبیعی موافقت می افتند، ولی جهان حدوداً یک درجه گرم تر از سطوح پیش از نهضت صنعتی شده و درنتیجه، حدس وقوع وضعیت شیرهدار آب وهوایی افزایش یافته است. بوسیله همین دلیل زمان حال که دچار موج گرما می شویم، نه تنها شدت آن احتمالاً یک یا چند درجه افزایش می یابد، بلکه تعداد دفعات وقوع آن همچنین بیشتر خواهد شد.

بالاترین دمای ثبت شده درون اروپا، ۴۸ منصب ی سانتی گراد بود که در ژوئیه ی ۱۹۷۷ در شهر آتن ثبت شد؛ ولی به طور متوسط ۲۰ سال گرم اروپا از زمان ثبت رکوردها، درون طول همین ۲۲ سال اخیر اتفاق بی ریا است. طبق اعلام سازمان جهانی هواشناسی، سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸، گرم ترین سال های صدر این سیاهه بوده اند.علت این گرمایش، عامل انسانی است؟

سال گذشته دسته انحصار آب وهوای جهانی (World Weather Attribution) پژوهشی علمی درباره ی موج گرمای گسترده در اروپا ایفا داد و دریافت که دمای بالای این منطقه به احتمال زیاد دراثر همان فعالیت های انسانی است که به تشدید تغییرات اقلیمی عرشه زده است.

درصورت تداوم سیلان کنونی، موج گرما تو سراسر اروپا تا دهه ی ۲۰۴۰، هر یک سال درون میان اتفاق خواهد افتاد و این حدس بود دارد که دمای محیط تا سال ۲۱۰۰ به اندازه ی ۳ تا ۵ درجه ی سانتی گراد افزایش یابد.موج گرما دقیقاً چیست؟

شمایل ماهواره ای از دمای زیاد سطح زمین داخل اروپا  

به علت تغییر وضعیت آب وهوایی در نقاط مختلف دنیا، هیچگاه مدح پذیرفته شده ای در سطح جهان از موج گرمایی حیات ندارد؛ هرچند به طورکلی آن را پیرامون ای با گرمای غیرمعمول می دانند که دمای هوا معمولاً پنج درجه یا بیشتر از میانگین حداکثر روزانه اعلی می رود و این تصادم حداقل سه روز کشش می کشد.

هیوسون، مواردی نظیر دمای فضا در طول شب، رطوبت و سرعت ورم را از دیگر عوامل دخیل در موج گرما می داند. درواقع، تری و سرعت پایین دمل می تواند موج گرما را تشدید بطی ء و این تأثیرات به خصوص در شهرهای بزرگ می تواند شدیدتر باشد، چراکه فعالیت مردم ها، ظرفیت مسکن ها، بتن ها و جاده ها بیش بیشتر است. او می گوید:ازلحاظ زمان ماجرا درون سال و الگوی فضایی گرما، رویداد جاری درون اروپا کاملاً به موج گرمای این قاره داخل سال ۲۰۱۵ شباهت دارد.

مناطق اروپای مرکزی و جنوبی بیشتر از سایر نقاط تحت تأثیر موج گرما بوده اند، هرچند که در آلمان و سوئیس نیز رکورد دمای بالای فضا ثبت شده است.چرا موج گرما خطرناک است؟

دمای بالای فضا هر کسی را تحت تأثیر قرار می دهد، اما اندک آبی بدن، خستگی گرمایی و گرمازدگی می تواند پیامدهای مرگباری برای افراد مبتلا به بلای ناگهانی های قلبی، کلیوی و تنفسی و نیز افراد معمر و کودکان به قفا داشته باشد. هیوسون می گوید:موج گرما باعث می شود، توان بدن انسان برای تنظیم دمای خود و نگه داشتن آن در سطحی کم ارزش کاهش یابد و به همین برهان می تواند بخاطر مردم ها خطرناک باشد.

درصورتی که دمای هوا در طول شب به زیر ۲۵ درجه ی سانتی گراد نرسد، حدس دارد که مردم به خصوص افراد آسیب پذیر دچار شاق شوند. کارشناسان سلامتی توصیه می کنند، افرادی که دچار سردرد، سرگیجه، ازدست اعطا کردن اشتها، حالت تهوع، تعریق زیاد از حد، گرفتگی عضلات، نفس کشیدن زننده یا تشنگی اکید می شوند، باید به عقب راهی برای خنک کردن خود باشند.

چنانچه دمای بدن به بالای ۴۰ درجه ی سانتی گراد برسد، حدس گرمازدگی وجود دارد که در این حالت، فرد باید به سرعت پایین تر مراقبت های پزشکی راحتی گیرد. توقف تعریق و مشکلات تنفسی از مقصد های خطرناک گرمازدگی هستند که می تواند بوسیله لیس هوشیاری و مشکلات جدی بسان آسیب دائمی به اندام های خطیر یا تا اینکه مرگ بینجامد.

موافق نتایج پژوهشی علمی و پزشکی، پس از موج گرمایی سال ۲۰۰۳، تعداد مرگ ومیرها درمقایسه با سال گذشته ی آن حدود ۷۰ هزار نفر بیشتر شد. افزایش مرگ ومیر درون جدیدترین موج گرما همچنین ثبت شده است. دو نفر تو اسپانیا جان خود را از دست دادند که مشکوک بوسیله گرمازدگی بودند و در بریتانیا پس از غوطه شدن دختربچه ای ۱۲ ساله، نماینده بوسیله مردم درباره ی کار بزرگ ورود بوسیله دریاچه ها و رودها بخاطر خنک شدن هشدار داد.در کشورهای گرم تر چه اتفاقی می افتد؟

کشورهای دارای آب وهوای گرم تر نظیر استرالیا و کشورهای خصیصه آفریقا و خاورمیانه که دمای هوای آن ها در تابستان اغلب به ۵۰ درجه می رسد، احتمالاً همچنان با معضل آب وهوای شدید دست وپنجه نرم خواهند کرد. گراهام مدج می گوید:باوجودی که شاید زیرساخت های آن ها بتواند دمای هوای گرم مرطوب را بردباری کند، ولی وقتی مسئله ای از حالت معمولی خارج می شود، همگی دستخوش مشکل می شوند.

افراد بی جنبش در کشورهای گرم بسان نیجریه، تانزانیا، یمن و برزیل، به انسان کشورهایی با آب وهوای متغیر سفارش می کنند که خویشتن را به این وضع ها خنک نگه دارند:لباس گشاد، سبک و رنگی بپوشید.چندین وهله گرمابه آب سرد بگیرید.آب متجاوز بنوشید.حوله یا پارچه ای کوچک همراه باشید، آن را مرطوب کنید و بوسیله صورت خود بمالید.روی ملحفه ی کتانی نازک بخوابید.پنجره ها را باز کنید، کرکره ها را کنار بزنید و از فن یا کولر استعمال کنید.بیشتر بخوانید:هر دقیقه منطقه ای به مدت معین یک زمین هندبال از جنگل های آمازون تخریب می شوداحیای عریض جنگل ها و خاصیت چشمگیر آن بر کاهش روند گرمایش جهانیسرویس تاکسی آسمانی عمودپرواز تو اروپا بوسیله واقعیت نزدیک می شودموج گرمای شدید در اروپا؛ رکورد دمای هوا تو فرانسه بوسیله ۴۵.۱ درجه رسیددنباله سفیدرنگ هواپیماها موجب تشدید تغییرات اقلیمی می شود