بیت کوین نسبت بوسیله سوئیس، صاعقه بیشتری مصرف می کند

هفته ی گذشته یک ابزار آنلاین با معروفیت شاخص مصرف صاعقه بیت کوین کمبریج یا CBECI داخل دسترس عموم قرار گرفت که با کمال مطلوب برآورد مقیاس انرژی موردنیاز برای حفظ شبکه ی بیت کوین به صورت حین ای و نهایتا شمارش ی مدل طاس استفاده هفتگی این شبکه طراحی شده است. درون حال حاضر، محاسبات CBECI نشان می دهد که شبکه ی جهانی بیت کوین زیاد از ۷ گیگاوات برق استعمال می یواش. این استعمال انرژی خلال یک سال  به ۶۴ تراوات ساعت می رسد. این میزان کارمایه از کل کاربرد برق کشور سوئیس درون همین بازه ی زمانی (قطع با ۵۸ تراوات روزگار) بیشتر بوده است؛ بااین حال، هنوز به کاربرد انرژی سالیانه ی کلمبیا (۶۸ تراوات شایسته کردن) نمی رسد.

مصرف کارمایه سالیانه ی  شبکه ی بیت کوین از سرزمین سوئیس نیز پیش پژمان است

قضیه ی یادشده بدان معنی است که بیت کوین بی قراری اینک مسئول ۰.۲۵ درصد از مصرف انرژی برق کل جهان است. این انرژی معادل روشن نگه داشتن طولانی سماورهای برقی انگلستان بخاطر مدت ۱۱ سال است. از سوی دیگر، درون یک برآورد نوظهور و درون ذات حال خاطر برانگیز دیگر عنوان شده که نمونه بی مو تلفات برق تجهیزات الکترونیکی غیرفعال ولی آماده بوسیله کار در آمریکا هنوز از  چهار برابر استفاده شبکه ی بیت کوین بیشتر است. مایکل راچز، یکی از غصه بنیان گذاران CBECI خلال اظهارنظری گفته است:ما می خواهیم از این مقایسه ها بخاطر رسیدن به یک جمع بندی نصیب ببریم. بازدیدکنندگان از سایت می توانند خویشتن تصمیم بگیرند که آمار و ارقام ارائه شده به نظرشان مبصر است یا کوچک.مقاله های مرتبط:بیت کوین بوسیله تنهایی و در عرض 20 سال، خدشه اقلیمی رقم خواهد زدبیت کوین و تاریخچه ای که بوسیله مرام پا بر جا سیلیکون ولی نزدیک شد

کاملا واضح است که بیت کوین بوسیله کاربرد مقادیر فوقانی از کارمایه احتیاج دارد. استخراج کنندگان (خواه ماینرها) این انرژی را صرف محاسبات دائمی در سخت افزارهایی کامپیوتری می کنند تا شبکه را حفظ کنند و اعتبار نقل و انتقالات درون آن را تضمین کنند. با وجود این، اساسی است که بدانید این آمار و ارقام تنها براساس تخمین عرضه شده اند. مرکز تنخواه گذاری جایگزین کمبریج که خود کنار پروژه ی CBECI نظارت داشته است، دیدگاهی متعادل نمدار دارد. این مرکز می گوید:به سختی می استعداد یک برآورد تامین در مورد میزان کاربرد صاعقه بیت کوین ارائه کرد. این برآوردها بیشتر به یک تصویر دم ای از شرایط بازار شباهت دارد و  اغلب اوقات اعداد حاصل از یک مدل به کلی با نتایج نتیجه از مدل های پیشین متفاوت است.

CBECI نیز این عدم قطعیت را درقالب تمجید یک کران ی فوقانی و پایینی درون برآوردهای خود گنجانده است. کران ی پایینی این محاسبات، عددی حدود ۲۲ تراوات ساعت را علامت می دهد؛ درحالی که کران ی فوقانی کمی کمینه از ۱۵۰ تراوات ساعت است (توجه کنید که این آمار و ارقام امکان پذیر است از زمان انتشار پیغام حاضر کمی دگرگونی پیدا کرده باشند).

با توجه به فاصله ی این کرانه ها، باید گفت با یک گستره ی واقعا گشاد مواجه هستیم. این خود دلیلی است که چرا نباید مداقه واقعی این برآوردها را چندان جدی بگیریم. به عنوان مثال، یک برآورد دیگر از لفظ Digiconomist، حکایت از استعمال ۷۰ تراوات ساعتی شبکه ی بیت کوین تو هر سال دارد. این عدد، حدود ۶ تراوات روزگار بزرگتر از برآورد CBECI دانشگاه کمبریج است (CBECI در این لینک، بوسیله سازوکار و رویه محاسبات مربوط به این برآوردها اشاره کرده است که درصورت علاقه می توانید مطالعه کنید).

صرف نظر از اینکه اعداد و ارقام واقعی چقدر باشند، باید اذعان کرد که استعمال انرژی شبکه ی بیت کوین چشمگیر است. نکته ی خیال برانگیزتر اینکه رشد مصرف انرژی این شبکه شتاب درخورتوجهی تیمار داشته؛ به نحو ای که گاهی اوقات حتی در بازه ی زمانی ۶ ماهه و ناچیز نیز صاعقه مصرفی شبکه توانسته تا میزان دو برابر نمو درنگ. این نمو کاربرد در کارمایه قطعا با آثار زیست محیطی واضحی همراه خواهد بود. با این حال، باتوجه به نامشخص وجود داشتن جنس منابع تأمین انرژی شبکه ی بیت کوین، برآورد نکته سنج میزان کربن منتشر شده و درنتیجه ظرفیت آثار زیست محیطی ناشی از این شبکه بسیار بغرنج خواهد حیات.

متوسط مصرف انرژی این شبکه ی ارز دیجیتال در ازای هر تراکنش نیز مقادیر بالایی را بوسیله خود اختصاص داده است. الکی دِوریس، یکی از کارشناسان شریک کارپرداز سرمایه گذاری PwC می گوید در حال حاضر، تعداد تراکنش های این شبکه به کمینه از ۱۰۰ میلیون واحد درون هر سال می رسد. این میزان در مقایسه با حجم ۵۰۰ میلیارد واحدی کل تراکنش های مالی شبکه ی مالی سنتی واقعا کم است. دوریس برآورد می یواش که میزان کاربرد انرژی بیت کوین داخل ازای هر تراکنش بوسیله تنهایی بیشتر از مجموع کاربرد شبکه ی جهانی بانک ها است.بیشتر بخوانید:استفاده از کامپیوتر قدیمی پروژه آپولو برای استخراج بیت کوینتعداد مایه های خودپرداز رمزارزها در سراسر جهان از پنج هزار دستگاه گذشتقیمت بیت کوین برای بدوی بار در سال جاری از ۱۰ هزار دلار عبور کردآلودگی کربنی بیت کوین داخل حد شهرهایی قرین لاس وگاس و هامبورگ استآیا پاول لرو، همان ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین است؟