موجودات آبزی استرالیا؛ قربانیان ناپیدای آتش سوزی در جنگل

از زمانی که زمین و بیشه های استرالیا تک هجوم آتش قرار اندوهناک است، یک میلیارد حیوان خشکی زی کشته شده اند و پژوهشگران ناراحت این موضوع هستند که وضع های آب شیرین همچنین قربانیان ناپیدای این اتفاق باشند.

موافق گزارش موسسه محیط زیست و انرژی استرالیا (DEE)، دراثر آتش سوزی هایی شدیدی که حالا ایالت های جنوب شرق کشور را مورد حمله فراغت داده، در سرتاسر استرالیا بیش از ۱۷/۱ میلیون هکتار زمین سوخته است. آدریان مدر از انجمن حفاظت دریایی استرالیا (AMCS) می گوید که این آتش سوزی ها تراکم از درختان نیم سوز و مقادیر عظیمی از خاکستر برجای می گذارد. گرچه استرالیا تو بحبوحه ی خشکسالی وسیعی استراحت دارد، وقتی بارش باران مقدمه شود، این مواد آلی وارد آبراهه ها، روخانه ها، حوض درست کردن های ساحلی، جلبک ها و گیاهان بحری می شوند. گل و لای موجود در روند آب وارد آبشش ماهی ها می شود و نیز عایق از رسیدن نور خورشید به جلبک های بستر دریا و گیاهان بحری می شود که برای فتوسنتز به نور حاجت دارند و سرانجام آن ها را خفه می کند. لئوناردو گویدا یکی از دانشمندان حامی کوسه ها می گوید:مثل آن است که پوششی پارچه ای کچل سیستم را فرا بگیرد.

محلول حاوی پتاسیم، فسفر و نیتروژن همچنین موجب می شود جلبک ها تو آب نمو کنند. این جلبک ها اکسیژن آب را استعمال کرده و موجب مرگ گونه هایی می شوند که به این اکسیژن احتیاج دارند. آتش سوزی ها همچنین بسیاری از جنگل های نزدیک سواحل را سوزانده و جهت مرگ گیاهانی شده است که گل و لای و مواد مغذی را تصفیه می کنند. مدر تشریح می دهد که این اکوسیستم ها با جریان کم مواد مغذی که از جانب هوازی می آید، سازگار شده اند.

خاکستر حاصل از آتش سوزی ها در سواحل استرالیا شسته شده و وارد آب می شود

بسیاری از گونه های آبزی مشابه ماهی های سرپهن، سرخو، میگوی آب دیو و انواع مختلف صدف، عمر خویشتن را در دریاچه های ساحلی، علیق های بحری و خزه های بحری آغاز می کنند. به گفته ی پژوهشگران، این زیستگاه های ساحلی همچنین مناطق مناسبی را برای سیاق هایی متشابه اسب های دریایی مهیا می کنند و خرابکاری آن ها می تواند موجب تغییر بی مو اکوسیستم شود. برخی از این اثرات درحال مجهز همچنین عاطفه می شوند. آتش سوزی داخل جنوب نیوساو ت ولز، ویکتوریا و جزیره ی کانگورو، جهت ابراز مشکلاتی برای شیلات و آبزی پروری شده است.

وقتی در منطقه ساحل مرکزی نیوساوت ولز بارش باران آغاز شد، اعضای دارکینجونگ (شورای محلی اراضی مردمان) موانعی را دربرابر ورود آب های پر از خاکستر و گل ولای به دریاچه ها و رودخانه های منطقه ساختند. به گفته ی کلوین جانسون یکی از مسئولان مدیریت زمین، آن ها قبلا بعضی ماهی راحت را در رودخانه های نزدیک دیده اند.

ماه گذشته نوبت فدرال استرالیا اعلام کرد که برای بازیابی و حفاظت از اکوسیستم ها و حیات وحش ۵۰ میلیون دلار استرالیا اختصاص داده است. اما گویدا می گوید بودجه ای برای مناطق دریایی و آبزی درنظر گرفته نشده است. انجمن نگاهداری دریایی استرالیا خاطرنشان می کند که بخشی از این بودجه مقدور است درزمینه ی مداخلات اضطراری مانند کنترل فرسایش برای مهار سیلان رسوبات بوسیله اکوسیستم های آبی صرف کردن شود. گویدا متقی است که اقیانوس و ساحل حاجت به کمک عام دارند و اگرچه تخریبی که روی زمین صورت می دهد، مشهودتر است، سلامت اقیانوس و زمین از هم جدا نیست.بیشتر بخوانید:تلسترا با شرکت اریکسون پوشش دکل های LTE را به ۲۰۰ کیلومتر رساندتأیید تأثیر انقلابی اسیدی شدن اقیانوس ها بر خرچنگ هاجمع آوری معاون ۳۰ میلیون دلاری در فیسبوک برای مهار آتش سوزی های استرالیاخفاش های استرالیا درمعرض سربزرگی قاتلی خاموششکوفایی گیاهان مردمان پس از آتش سوزی های استرالیا